Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ
z 28 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ
Data
2006.11.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi serwisowe


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie obrabiarek sterowanych numerycznie, konserwacji, naprawach oraz modernizacji tego typu maszyn. Spółka zamierza nawiązać współpracę z kontrahentem z Hiszpanii (również producentem obrabiarek) w zakresie świadczenia usług serwisowych gwarancyjnych, dotyczących napraw w ramach udzielonej gwarancji na sprzedawane do Polski maszyny przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane usługi Spółka wystawiałaby faktury firmie hiszpańskiej, która jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Unii Europejskiej i posługuje się unijnym numerem NIP, a siedzibę posiada w Hiszpanii. Usługi wykonywane byłyby na terenie Polski w ramach umowy o świadczenie serwisowych usług gwarancyjnych. W związku z powyższym, wnioskodawca pyta czy świadczone przez Spółkę usługi serwisowe w imieniu i na rzecz hiszpańskiego podatnika podatku od wartości dodanej, będą opodatkowane przez niego w Hiszpanii. Zdaniem wnioskodawcy Spółka świadczy usługi pośrednictwa na rzecz i w imieniu podatnika hiszpańskiego zatem usługi te powinny być opodatkowane w Hiszpanii.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie ogólnej zasady unormowanej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Natomiast według art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych na nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

W myśl powyższych przepisów warunkiem uznania za miejsce świadczenia państwa, które wydało nabywcy usługi numer, pod którym jest on zidentyfikowany dla potrzeb podatku VAT, jest wywiezienie po wykonaniu usługi towarów w terminie do 30 dni poza terytorium Polski. Ze złożonego wniosku wynika, iż majątek ruchomy, będący przedmiotem usług serwisowych, po dokonaniu napraw nie opuści terytorium kraju. Zatem należy stwierdzić, iż w badanym przypadku będzie miała zastosowanie norma przewidziana w art. 27 ust. 3 lit d, zgodnie z którą, miejscem świadczenia będzie miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone czyli Polska.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj