Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/814/45/06/RC/1
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/814/45/06/RC/1
Data
2006.12.11



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn


Pytanie podatnika
Czy płatność okolicznościowa wypłacona (darowana) pracownikom Wnioskodawcy przez podmiot trzeci, tj. przez rodzinę ... za pośrednictwem .... ( jedynego udziałowca Wnioskodawcy oraz za pośrednictwem Wnioskodawcy ), winna być traktowana w poniższym stanie faktycznym jako darowizna na rzecz pracowników Wnioskodawcy, opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 165 a w związku z art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm. ) w sprawie wniosku firmy ..... z dnia 30 listopada 2006 r (data wpływu: 01 grudnia 2006 r.) z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dot. opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu


postanawia


odmówić wszczęcia postępowania w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn


Uzasadnienie


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Rodzina ......, udziałowiec większościowy jedynego udziałowca Wnioskodawcy w osobie spółki prawa niemieckiego ....., podjęła decyzję o wypłaceniu (darowaniu) wszystkim osobom zatrudnionym w grupie kapitałowej kwoty jednorazowej płatności okolicznościowej z tytułu sprzedaży swojego pakietu większościowego na rzecz spółki prawa belgijskiego .... . Kwota ta będzie wypłacana (darowana) w równej wysokości, niezależnie od stażu pracy osób do niej uprawnionych ani państwa w którym działa dana spółka córka. Kwota ta będzie finansowana bezpośrednio i wyłącznie ze środków osób fizycznych, rodziny ...., większościowego udziałowca .......
Z każdą ze spółek córek działających w poszczególnych państwach zostanie zawarta odpłatna umowa zlecenia na podstawie której spółki te jako powiernicy otrzymają za pośrednictwem .... środki pieniężne stanowiące niniejszą płatność okolicznościową ze strony rodziny ...., a następnie dokonają ich wypłaty swoim pracownikom w imieniu i na rzecz rodziny ......
Z tytułu powyższych czynności o charakterze technicznym (tj. przyjęcie środków na płatność okolicznościową na własny rachunek bankowy oraz wypłata na rzecz osób uprawnionych w imieniu i na rzecz rodziny .... każda spółka córka w tym i Wnioskodawca otrzyma ustalone w umowie wynagrodzenie.
Wnioskodawca będzie zatem działał przy wypłacie w/w kwot okolicznościowych jedynie jako depozytariusz i agent rozliczeniowy w imieniu i na rzecz rodziny......
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:
Czy płatność okolicznościowa wypłacona (darowana) pracownikom Wnioskodawcy przez podmiot trzeci, tj. przez rodzinę ..... za pośrednictwem .... ( jedynego udziałowca Wnioskodawcy oraz za pośrednictwem Wnioskodawcy ), winna być traktowana w poniższym stanie faktycznym jako darowizna na rzecz pracowników Wnioskodawcy, opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn?

Zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, gdy płatność okolicznościowa jest wypłacana (darowana) na rzecz jego pracowników przez podmiot trzeci, nie związany z nimi żadnym stosunkiem pracy czy też zlecenia, należy uznać że świadczenie takie nie jest przychodem ze stosunku pracy, stanowi natomiast darowiznę na rzecz pracownika. Powinna ona zostać zatem opodatkowana stosownie do przepisów ustawy z dnia 28.07.1983 o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca nie będzie zatem obowiązany z niniejszego tytułu do poboru zaliczek na poczet podatku PIT swoich pracowników.
Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wnioskodawca jest zdania, że w przedstawionym wyżej stanie faktycznym kwota płatności okolicznościowej uzyskiwana przez osoby u niego zatrudnione od spółki trzeciej, tj. rodzina .... za pośrednictwem ...., nie będzie przychodem ze stosunku pracy dla tych osób. Pomiędzy bowiem rodziną ...., spółką ...... a pracownikami Wnioskodawcy stosunek pracy nie istnieje. Rzeczywiste przekazanie środków pieniężnych osobom uprawnionym przez Wnioskodawcę działającego jako depozytariusz i agent rozliczeniowy w imieniu i na rzecz Rodzina ..... miałoby na celu wyłącznie uproszczenie i usprawnienie wypłat na rzecz tych osób. Wypłacana (darowana) za pośrednictwem Wnioskodawcy kwota miałaby bowiem charakter okolicznościowy (sprzedaż udziału większościowego w .... przez rodzinę .... na rzecz ....) i byłaby całkowicie niezależna od wyników świadczenia przez osoby do niej uprawnione pracy na rzecz Wnioskodawcy. Podkreślenia wymaga fakt, że wypłata (darowizna) kwoty okolicznościowej jest elementem akcji planowanej przez rodzinę .... we wszystkich państwach, w których koncern ten prowadzi działalność gospodarczą poprzez podmioty kapitałowe i nie jest związana z żadnymi zobowiązaniami ze strony obdarowanych.
W przedstawionym wyżej stanie faktycznym i prawnym sprawy zdaniem Wnioskodawcy uprawniony jest jego pogląd, że kwota płatności okolicznościowej (darowizny) otrzymanej za pośrednictwem Wnioskodawcy przez jego pracowników od osoby trzeciej, tj. rodziny ....., winna być uznana za darowiznę na ich rzecz opodatkowaną zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przez co Wnioskodawca nie będzie obowiązany z niniejszego tytułu do poboru zaliczek na podatek PIT swoich pracowników.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, iż zgodnie z art. 14a § l ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.Wnioskodawca nie jest podmiotem uprawnionym w przedstawionej wyżej sprawie do żądania pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Prawo żądania udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ewentualnego opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przysługuje w omawianym przypadku podatnikom (tj pracownikom spółki ..... oraz rodzinie ...... )
Przedmiotowy wniosek, złożony w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa nie dotyczy indywidualnej sprawy Wnioskodawcy, a dotyczy podatników ( pracowników ) Spółki ...... oraz rodziny ......
Zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu to w gestii pracowników ( podatników) lub też rodziny ...... leży ewentualne złożenie wniosku o udzielenie interpretacji w przedmiotowej kwestii.
Z uwagi na zapis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacji podatkowej który stanowi, że pisemna interpretacja udzielana przez organ podatkowy ma dotyczyć indywidualnej sprawy wnioskodawcy, a nie jak w niniejszym przypadku - osób trzecich, postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj