Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-134/06/JB
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-134/06/JB
Data
2006.12.05



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
depozyty
kredyt bankowy
kredyt inwestycyjny
odsetki od kredytu
środki pieniężne


Pytanie podatnika
Czy całość odsetek z tytułu kredytu zaciągniętego w banku, który jest udziałowcem Spółki, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, w tym również odsetki naliczone od tej części kredytu, która wykorzystana jest na ulokowanie w banku w formie depozytu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki G, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. czy całość odsetek z tytułu kredytu zaciągniętego w banku, który jest udziałowcem Spółki, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, w tym również odsetki naliczone od tej części kredytu, która wykorzystana jest na ulokowanie w banku w formie depozytu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka finansuje bieżącą działalność ze środków uzyskanych w formie kredytu, jaki zaciągnęła w banku komercyjnym posiadającym siedzibę we Francji. Finansowanie to będzie wykorzystywane również w przyszłości. Bank jest podmiotem powiązanym ze Spółką w rozumieniu art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Spółka planuje jednocześnie ulokować w Banku środki pieniężne w formie depozytu. Okres depozytu wyniesie 10 lat. Celem tej inwestycji jest odizolowanie części środków pieniężnych Spółki od ryzyk związanych z bieżącą działalnością operacyjną.Oprocentowanie depozytu i kredytu ustalone zostanie na zasadach rynkowych, przy czym oprocentowanie depozytu będzie niższe niż oprocentowanie kredytu. W związku z tym złożenie depozytu w banku oraz zaciągnięcie w nim kredytu spowoduje powstanie po stronie Spółki straty, będącej konsekwencją występowania różnicy między stopami procentowymi znajdującymi zastosowanie dla kredytu i depozytu.

W świetle powyższego, Spółka zwraca się z zapytaniem, czy całość odsetek z tytułu kredytu może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, w tym również odsetki naliczone od tej części kredytu, która wykorzystana jest na ulokowanie w banku w formie depozytu.

Zdaniem Spółki, przeznaczenie części posiadanych przez nią środków pieniężnych na utworzenie depozytu jest przejawem dywersyfikacji działalności inwestycyjnej. Posunięcie takie zmierza do utworzenia alternatywnych źródeł pozyskiwania przychodu (z tytułu odsetek od depozytu), a w konsekwencji powiązane jest z uzyskiwaniem opodatkowanych przychodów. Zdaniem Spółki w omawianym przypadku ma zastosowanie art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem całość kosztów odsetek od kredytu powinna zostać zakwalifikowana jako pośredni koszt uzyskania przychodów, ponoszony w celu zachowania istniejących źródeł przychodów, poprzez zabezpieczenie płynności finansowej Spółki. Płynność finansowa jest niezbędna dla zachowania ciągłości działalności Spółki, a w rezultacie ma przełożenie na osiągane przez nią przychody. Wydatki ponoszone w celu utrzymania istniejącego źródła przychodów są niewątpliwie kosztami uzyskania przychodu. Na poparcie swego stanowiska Spółka przytacza wyrok NSA z 12 maja 1999 r, sygn. I SA/WR 482/97.

Ponadto Spółka zwraca uwagę, że w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu (zawartym w art.16 ust.1 ustawy) nie wymienia się strat związanych z jednoczesnym korzystaniem z kredytów i lokowaniem depozytów w tej samej instytucji finansowej.Reasumując, w ocenie Spółki,całość kosztów ponoszonych w związku z płatnością odsetek wynikających z korzystania przez Spółkę z kredytu stanowi koszt poniesiony w celu uzyskania przychodu, niezależnie od okoliczności, iż Spółka jednocześnie lokuje część środków pieniężnych w formie depozytu. W rozumieniu przepisów podatkowych, dla oceny tej transakcji bez znaczenia jest, czy depozyt ulokowany jest w banku powiązanym ze Spółką - zwłaszcza, że stopy oprocentowania depozytu i kredytu ukształtowane są na poziomie rynkowym.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr.54, poz.654 ze zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.16 ust.1 Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku danego wydatku z przychodami podatnika. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art.16 ust.1. Zatem, aby określony wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu podatnika.

Zgodnie z art.16 ust.1 pkt 10 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Analogicznie w myśl art.12 ust.4 pkt 1 cytowanej ustawy, do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Oznacza to, że zarówno zaciągnięcie kredytu, jak i jego spłata są podatkowo obojętne, przy czym spłatą jest tylko ta część, którą kredytobiorca otrzymał od kredytodawcy. Każda spłacona nadwyżka ponad kwotę główną zaciągniętego zobowiązania stanowi dodatkowe koszty dla kredytobiorcy.W doktrynie prawa odsetki traktowane są jako wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału, które jest obliczane według określonej stopy procentowej ustalonej w stosunku do wysokości kwoty, od której jest pobierane i w zależności od czasu korzystania z tej kwoty. Odsetki od kredytu mogą stanowić dla podatnika koszty podatkowe, pod warunkiem, że spełniają warunki wskazane w art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj:- zostały poniesione w celu uzyskania przychodów;- nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art.16 ust. 1 w/w ustawy. Wobec powyższego zaliczeniu do kosztów podatkowych podlegają jedynie zapłacone odsetki od kredytu, w myśl bowiem art.16 ust.1 pkt 11 naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od kredytów i pożyczek nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.

Zapłacone odsetki od kredytu mogą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów o ile poniesienie kosztów z tego tytułu może przyczynić się, choćby pośrednio, do osiągnięcia przychodów przez Spółkę bądź znajdzie inne uzasadnienie wynikające z działalności podmiotu i jego sytuacji finansowej. Zaciągniecie i przyznanie kredytu zwykle wiąże się z określeniem jego rodzaju ( np. obrotowy, inwestycyjny), jak również ze wskazaniem celu na jaki zostaje przyznany. Z wystąpienia Spółki nie wynika jakiego rodzaju kredyt został zaciągnięty w banku powiązanym, jednak z przedstawionych informacji należy wywodzić, że przedmiotem wystąpienia jest kredyt o charakterze inwestycyjnym. Kredyt taki przyznawany jest na określoną w umowie inwestycję, której prowadzenie podlega monitorowaniu przez bank kredytujący. Natomiast w przypadku kredytu obrotowego przyznawane środki przeznaczone są na uzupełnienie środków pieniężnych dla bieżącej działalności. W zaprezentowanym stanie faktycznym uzyskany kredyt Spółka przeznacza na dokonanie depozytu w tym samym banku powiązanym. Wynik finansowy z tych transakcji jest znany z góry i prowadzi do strat po stronie Spółki.

Zgodnie z art.11 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli:1)podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "podmiotem krajowym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo

2)osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej "podmiotem zagranicznym", bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego,

- i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

W przedmiotowej sprawie, wystąpienie strat po stronie Spółki wynika z istniejących powiązań z bankiem, o których mowa w wyżej cytowanym przepisie. Nie jest bowiem możliwe zaciągnięcie kredytu na warunkach rynkowych z przeznaczeniem środków pochodzących z kredytu na lokaty o niższym oprocentowaniu, ponieważ wobec stosunku oprocentowania obydwu operacji finansowych, z góry występuje uzasadnione ryzyko braku możliwości spłaty takiego kredytu, co w przypadku podmiotów niepowiązanych spowodowałoby odmowę przyznania kredytu obciążonego w sposób oczywisty takim ryzykiem.Ponadto zapłacone odsetki w przedstawionym stanie faktycznym nie spełniają podstawowego warunku określonego w art.15 ust.1 w/w ustawy, ponieważ nie można wskazać racjonalnego celu poniesienia tych kosztów i ich związku z osiąganymi przychodami.Wyjaśnienia Spółki, że utworzenie Depozytu jest przejawem dewersyfikacji działalności inwestycyjnej oraz utworzenia alternatywnych źródeł pozyskiwania przychodu ( z tytułu odsetek od Depozytu) nie stanowią o spełnieniu warunku wskazanego w art.15 ust.1, bowiem jak wskazano wyżej Spółka nie dysponowała własnymi środkami obrotowymi a depozyty utworzone zostały ze środków kredytowych, których pozyskanie obciążone było dodatkowymi kosztami.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, przedmiotowe odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa) Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj