Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-112/TZ-139/06/AB
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-112/TZ-139/06/AB
Data
2006.09.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
skład celny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania dostawy towarów w składzie celnym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03.03.2006 r. (data wpływu 20.06.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania importu towarów objętych procedurą składu celnego

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik nabył od kontrahenta spoza Unii Europejskiej towar, który został objęty w Polsce procedurą składu celnego. Towar ten nie został wyjęty spod tej procedury i sprzedano go kontrahentowi polskiemu w składzie celnym, jednocześnie przekazując na jego rzecz prawa i obowiązki wynikające z procedury składu celnego. Polski kontrahent następnie dokonał eksportu tego towaru poza terytorium UE, zatem towar ten nie został dopuszczony do obrotu na terytorium kraju.

Zdaniem Podatnika, w opisanej sytuacji nie powstał obowiązek podatkowy w imporcie towarów, zatem transakcja nabycia towaru od kontrahenta spoza UE nie podlega na terytorium kraju opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez import towarów, w myśl art. 2 pkt 7 ustawy, należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Natomiast podatnikami zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy, w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika, który również jest podatnikiem z tytułu importu tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium kraju.

Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje co do zasady z chwilą powstania długu celnego (art. 19 ust. 7 ustawy) i jest on ściśle związany z miejscem importu towarów.

W art. 19 ust. 9 ustawy postanowiono, iż obowiązek podatkowy w przypadku importu towarów objętych procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, w sytuacji gdy od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje dług celny - powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w stosunku do towarów sprowadzonych przez Wnioskodawcę nie powstał obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 9 ani tym bardziej w ust. 7. Nie jest on zatem podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu importu przedmiotowych towarów, a terytorium kraju nie może być uznane za miejsce opodatkowania.

W związku z powyższym dokonanie przedmiotowego importu nie stanowi transakcji podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy ponadto wskazać, iż przepis § 8 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stanowiący, iż zwalnia się od podatku import towarów objętych procedurą tranzytu, składu celnego, przetwarzania pod kontrolą celną, w rozumieniu przepisów celnych, z zastrzeżeniem ust. 4, w myśl którego zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, nie stosuje się, jeżeli na podstawie przepisów celnych powstaje obowiązek uiszczenia cła � miałby zastosowanie jedynie w przypadku powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19 ust. 8 lub 9 ustawy, co jak wykazano wyżej w sytuacji przedstawionej w zapytaniu nie ma miejsca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj