Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-47/62910/06/DP
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-47/62910/06/DP
Data
2006.12.01



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksploatacja samochodu
faktura
korekta
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od czynności wyszczególnionych w fakturach dotyczących m.in. najmu samochodu osobowego oraz, czy dokonane korekty deklaracji VAT-7 w zakresie odliczenia podatku naliczonego są prawidłowe ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2006 r.

Z wniosku z dnia 17.10.2006r. (data wpływu do tut. organu 18.10.2006r.), uzupełnionego w dniu 06.11.2006r. (data wpływu pisma do tut. urzędu) wynika, że Podatnik w miesiącu czerwcu 2006r. podpisał umowę o współpracy ze Spółką "X". Jednym z jej elementów była umowa najmu samochodu osobowego marki Fiat Panda. Przedmiotowy pojazd wykorzystywany jest przez Podatnika do prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie posiada zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów stwierdzającego spełnienie wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług. Za wynajem w/w pojazdu Spółka "X" wystawia faktury, w których wykazane są niżej wymienione pozycje:

1) najem samochodu,

2) ryczałt za naprawę samochodu,

3) eksploatacja pojazdu.

Płatności za w/w czynności wynikają z zawartej w dniu 01.06.2006r. umowy najmu.

Podatnik stwierdza, że za okresy rozliczeniowe czerwiec - sierpień 2006r. nie została obniżona kwota podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikająca z otrzymanych faktur. Strona potraktowała kwoty podatku naliczonego wynikające z przedmiotowych faktur jako niepodlegające odliczeniu. Wnioskodawca jednak dokonał korekt deklaracji podatkowych VAT-7 za w/w okresy rozliczeniowe, korygując kwoty podatku naliczonego za:

1) najem samochodu - odliczono 60% kwoty podatku naliczonego,

2) ryczałt dotyczący naprawy samochodu - odliczono 100% kwoty podatku naliczonego,

3) eksploatację pojazdu - nie odliczono podatku naliczonego.

W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiono z zapytaniem, czy Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od czynności wyszczególnionych w fakturach oraz, czy dokonane korekty deklaracji VAT-7 w zakresie odliczenia podatku naliczonego są prawidłowe?

Zdaniem Wnioskodawcy dokonane korekty w zakresie odliczenia podatku naliczonego od czynności udokumentowanych fakturami są prawidłowe.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi <...> przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>. Kwotę podatku naliczonego stanowi, <...> suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) w/w ustawy.

W myśl art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, że Strony w zawartej umowie najmu określiły wysokość czynszu, na który składają się pozycje wyszczególnione w fakturze uznać należy, że Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego od czynności udokumentowanych fakturą, z zastrzeżeniem w/w kwoty.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj