Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-556/12/JS/07
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-556/12/JS/07
Data
2007.02.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nabycie przedsiębiorstwa
przedsiębiorstwa
przychód


Pytanie podatnika
Czy czynność kupna przedsiębiorstwa powoduje powstanie przychodu po stronie podatniczki?


Prowadzi Pani działalność gospodarczą pod nazwą - sklep spożywczy, który likwiduje z dniem 31.12.2006 r., nie występuje jednak z wnioskiem o wykreślenie jej z ewidencji działalności gospodarczej, ponieważ nadal będzie ją prowadzić. Nabywa Pani odpłatnie, umową sprzedaży, od swego męża Pana X i Pana Y, prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą Z, przedsiębiorstwo zorganizowane w postaci sklepu z artykułami metalowymi i zamierza kontynuować działalność handlową dotychczas prowadzoną przez męża i jego wspólnika. Małżonkowie, Pani i Pan X pozostają w rozdzielności majątkowej, zatem nabycie przedsiębiorstwa następuje do Pani majątku odrębnego. W skład przedsiębiorstwa spółki cywilnej Pana ... i Pana ... wchodzą w szczególności:- środki trwałe w postaci 2 samochodów ciężarowych i klimatyzatora, - licencja do programu komputerowego,- wyposażenie oraz towary handlowe. Od ww. składników majątkowych został odliczony przez spółkę podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu. Od jednego samochodu oraz klimatyzatora dokonywane są odpisy amortyzacyjne, drugi samochód ciężarowy został już zamortyzowany. Spółka cywilna nie wykonywała czynności zwolnionych z podatku VAT. W/w przedsiębiorstwo, w rozumieniu przedmiotowym (art. 55¹ Kc), z wyłączeniem kasy fiskalnej, zostaje zbyte umową sprzedaży na rzecz Pani , będącej przedsiębiorcą, która kontynuuje działalność handlową dotychczas prowadzoną przez mężai jego wspólnika. Kasa fiskalna, pracująca dotychczas w spółce, po przeprowadzeniu zakończenia pracy w trybie fiskalnym i wyrejestrowaniu kasy, zostaje odsprzedana serwisantowi, a po wymianie modułu kasa ta zostaje nabyta przez nabywcę przedsiębiorstwa celem wykorzystania do prowadzenia przedsiębiorstwa. W związku z likwidacją przez Panią sklepu spożywczego, sporządza Pani spis z natury na dzień likwidacji (31.12.2006r.) obejmujący towary handlowe oraz wyposażenie. Jednocześnie, na koniec roku podatkowego (31.12.2006r.) sporządza spis z natury, obejmujący towary handlowe. Prowadząc przedsiębiorstwo była Pani podatnikiem podatku VAT i nie wyrejestrowała się Pani z rejestru podatników VAT. Odliczyła Pani wydatki na zakup kasy rejestrującej w momencie otwierania przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo Z zamierza Pani prowadzić w formie działalności jednoosobowej. Przedsiębiorstwo spółki Z nabyła Pani w dniu 31.12.2006r. Cena nabycia przedsiębiorstwa odpowiada dokładnie sumie wartości rynkowych jego składników majątkowych (nie wystąpiła dodatnia wartość firmy). Prowadzi Pani książkę przychodów i rozchodów, koszty księguje metodą kasową. Ma Pani zamiar prowadzić sprzedaż opodatkowaną VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.12.2006r., stwierdza, iż czynność kupna przedsiębiorstwa nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie nabywcy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie zaś do art. 14 ust. 1 w/w ustawy za przychód z działalności, o której mowa wyżej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zatem odpłatne nabycie przedsiębiorstwa ze swej istoty nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa wyżej. Nie stanowi również przychodów z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia otrzymanego w naturze bądź innego nieodpłatnego świadczenia, wskazanych w art. 14 ust. 2 pkt 8 powołanej wyżej ustawy.

Odpłatne nabycie przedsiębiorstwa nie zostało również wyszczególnione jako odrębne źródło przychodu w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym nabywa Pani odpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), tj. definiowane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne nabycie przedsiębiorstwa nie powoduje ze swej istoty powstania przychodu podatkowego.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, iż stanowisko podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2006r., jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj