Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PP-OIO/443-285/06/ŁG/133691
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PP-OIO/443-285/06/ŁG/133691
Data
2006.12.11



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
W związku z otrzymaną interpretacją z Urzędu Statystycznego w Łodzi dotyczącą świadczonych usług Wnioskodawca prosi o wskazanie jaką stawkę VAT należy stosować dla ww. usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.09.2006r.), uzupełnionym pismami z dnia 27.10.2006r. i 31.10.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie usługi wypożyczalni międzybibliotecznej jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 11.09.2006r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który posiada bibliotekę i świadczy następujące usługi:

    wydawanie kart bibliotecznych i ich duplikatów — wskazane karty są wydawane jednorazowo i stanowią identyfikator użytkownika, niezbędny do rejestracji wypożyczeń ze zbiorów bibliotecznych;
  • sporządzanie odpłatnych kopii dokumentów należących do zbiorów bibliotecznych (odbitki kserograficzne, wydruki komputerowe, skanowanie, nagrania na dyskietkę lub CDR);
  • udostępnianie komputerowych baz danych czytelnikom;
  • pobieranie kar za nieterminowy zwrot wypożyczonych książek oraz opłat za zagubienie bądź zniszczenie materiałów bibliotecznych;
  • usługi wypożyczalni międzybibliotecznej — sprowadzanie materiałów z innych bibliotek i wykonywanie kopii dokumentów z własnych zbiorów.

Wnioskodawca przedstawił opinię Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zgodnie z tą opinią usługi polegające na:wydawaniu kart bibliotecznych i ich duplikatów,sporządzaniu odpłatnych kopii dokumentów należących do zbiorów bibliotecznych, udostępnianie komputerowych baz danych czytelnikom, pobieranie kar za nieterminowy zwrot oraz zgubienie książek, usługi wypożyczalni międzybibliotecznejmieszczą się w grupowaniu: PKWiU 92.51.11-00.00 - Usługi bibliotek.

Strona w piśmie z dnia 27.10.2006r. wyjaśniła, iż karty biblioteczne i ich duplikaty stanowią identyfikator użytkownika i służą rejestracji wypożyczeń. Osoby korzystające ze zbiorów biblioteki na miejscu (w czytelni) nie są obowiązane do posiadania karty bibliotecznej. Usługi wypożyczalni międzybiblitecznej polegają na wypożyczaniu za pośrednictwem biblioteki, na zamówienie pracowników bądź studentów, książek z zagranicznych bibliotek. Wypożyczane pozycje książkowe (książki naukowe) są oznaczone symbolami ISBN. W ramach usług wypożyczalni międzybiblitecznej Podatnik sprowadza również kserokopie zagranicznych zbiorów bibliotecznych (czasopism, fragmentów książek), a także przesyła kserokopie ze swoich zbiorów do innych krajowych bibliotek.

Podatnik w piśmie z dnia 31.10.2006r. wyjaśnił, iż wypożyczane z zagranicznych bibliotek pozycje książkowe mieszczą się w pozycji 48 załącznika nr 3 do ustawyo podatku od towarów i usług. Wnioskodawca ponadto wyjaśnił, iż w ramach usług wypożyczalni międzybiblitecznej, sprowadza kserokopie artykułów z czasopism oznaczonych symbolami ISSN wymienionymi w poz. 49 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz fragmentów książek naukowych oznaczonych symbolami ISBN, o których mowa w poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytanie Wnioskodawcy: W związku z otrzymaną interpretacją z Urzędu Statystycznego w Łodzi dotyczącą świadczonych usług Wnioskodawca prosi o wskazanie jaką stawkę VAT należy stosować dla ww. usług.

Stanowisko Strony: Zdaniem Podatnika wszystkie wymienione w piśmie usługi podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako usługi bibliotek związane z kulturą, zgodnie z pozycją 11 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wprawdzie ustawodawca w załączniku nr 3 do powołanej ustawy, będącym wykazem towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, w pozycji 157 umieścił usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą — wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw, wymienionych w pozycji 48 i 49, jednak żadna z wymienionych w piśmie usług świadczonych przez bibliotekę Wnioskodawcy nie jest wyłączona ze zwolnienia.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do przepisu art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 do ustawy o VAT w poz. 11 pkt 5 jako zwolnione od podatku VAT wymieniono sklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).

W myśl przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku nr 3 do ustawy o VAT w poz. 157 jako opodatkowane stawką 7 % podatku VAT wskazano zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 92.5 - usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw, wymienionych w pozycji 48 i 49. W poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymienione zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 22.11 - książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Natomiast w poz. 49 tego załącznika jako opodatkowane stawką 7 % podatku VAT wymieniono zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 22.12, ex 22.13 gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

Podatnik w piśmie z dnia 31.10.2006r. wyjaśnił, iż wypożyczane pozycje książkowe oznaczone są symbolami ISBN i mieszczą się w pozycji 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Wnioskodawca ponadto wyjaśnił, iż w ramach usług wypożyczalni międzybiblitecznej, sprowadza kserokopie artykułów z czasopism oznaczonych symbolami ISSN, które zostały wymienione w poz. 49 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz fragmentów książek naukowych oznaczonych symbolami ISBN, o których mowa w poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepis art. 41 ust. 2 ustawy o VAT należy stwierdzić, iż przedmiotowe usługi wypożyczalni międzybibliotecznej pozycji książkowych oznaczonych symbolami ISBN, mieszczących się w pozycji 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz kserokopii artykułów z czasopism oznaczonych symbolami ISSN wymienionymi w poz. 49 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz fragmentów książek naukowych oznaczonych symbolami ISBN, o których mowa w poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu 7 % stawką podatku VAT.

Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika w zakresie usługi wypożyczalni międzybibliotecznej jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj