Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-II/J-K/415/8/2006
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD-II/J-K/415/8/2006
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
środek trwały


Pytanie podatnika
-W jaki sposób zaksięgować i rozliczyć nabyte maszyny krawieckie w celu wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy sfinansowanych w ramach refundacji przez Powiatowy Urząd Pracy oraz sposobu rozliczenia otrzymanej refundacji.
Tożsamy z
146211,131515


W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wskazuje, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie krawiectwa, którą rozlicza na podstawie zaprowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.Podatnik w dniu 11 sierpnia 2006r. zawarł umowę z Powiatowym Urzędem Pracy, której przedmiotem była refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy, udzielana podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą ze środków Funduszu Pracy dla skierowanych bezrobotnych.Wnioskodawca w sierpniu 2006r. uruchomił filię pracowni krawieckiej, dla której w dniu 24.08.2006r. zakupił maszyny krawieckie.W dniu 29.08.2006r. po spełnieniu wymogów określonych w umowie o udzieleniu refundacji podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy dla skierowanego bezrobotnego zawartą z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymał zwrot części wydatków na zakup przedmiotowych maszyn.

Stanowisko podatnika.

Zdaniem podatnika zakupione maszyny należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych, nie zaliczając jednakże odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto podatnik uważa, że otrzymana refundacja nie jest przychodem podatkowym i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

W myśl przepisów par. 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm), podatnicy obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi prowadzą ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym.Zgodnie z par. 3 pkt 8 cyt. rozporządzenia środki trwałe-są to środki trwałe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z art.22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: (...) maszyny, urządzenia i środki transportu,(...) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Artykuł 23 ust. 1 pkt 45 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.W Pani przypadku część wartości nabytych maszyn została zwrócona poprzez refundację udzieloną przez Powiatowy Urząd Pracy.

Kwestie związane z amortyzacją środków trwałych uregulowane zostały w artykułach od 22a do 22o ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Między innymi treść artykułu 22f ust. 3 stanowi, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł. W przypadku, gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł podatnicy z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1 , mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej, albo w miesiącu następnym.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, także w przypadku nabycia środków trwałych, których wartość w całości lub części została podatnikowi zwrócona-amortyzacji tych składników majątku dokonuje się na zasadach ogólnych. Ustawodawca bowiem nie uzależnił możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od źródeł finansowania środków trwałych.Jednakże zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 45 cyt. ustawy o podatku dochodowym pomimo, że środki zrefundowane środkami pochodzącymi z Powiatowego Urzędu Pracy podlegają amortyzacji, to odpisy amortyzacyjne dokonywane od pokrytej dofinansowaniem wartości początkowej środka trwałego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.Z zacytowanego przepisu wynika, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która m.in. została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Fakt otrzymania zwrotu części wydatków na zakup maszyn krawieckich nie wpłynie na wielkość wartości początkowej ani na wielkość odpisów amortyzacyjnych wykazanych w ewidencji środków trwałych. Podatnik powinien jednak wydzielić z odpisów amortyzacyjnych taką ich część, która będzie równa kwotowo otrzymanemu zwrotowi. Ta wydzielona część odpisów nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych od których zgodnie z art. 22a – 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.Z powyższego przepisu wynika iż zwrot części wydatków poniesionych przez podatnika na zakup maszyn krawieckich nie będzie stanowił przychodu dla wnioskodawcy pod warunkiem, że zwrot ten jest związany z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj