Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/25/2006
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/25/2006
Data
2006.10.16



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Spółka wykonała usługę remontu turbiny energetycznej w elektrociepłowni na zlecenie podatnika mającego siedzibę w Holandii. Po wykonaniu przedmiotowej usługi spółka wystawiła fakturę ze stawką podatku VAT w wysokości 22% i wykazała ją w deklaracji VAT-7. Czy w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest siedziba wykonawcy usługi, tj. Polska i czy wystawiona przez Spółkę faktura jest prawidłowa?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 pkt 1, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 9.08.2006 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 10.08.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek R. Sp. z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W miesiącu czerwcu 2006 r. R. Sp. z o.o. wykonała usługę remontu turbiny energetycznej w elektrociepłowni na zlecenie T. z siedzibą w Holandii. Zgodnie z oświadczeniem Jednostki, usługa ta mieści się w Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod numerem 29.11.92-00.00.90 jako usługi napraw i konserwacji silników i turbin pozostałe (z wyjątkiem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych). Nabywca usługi podał dla tej transakcji numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Spółka R. po wykonaniu przedmiotowej usługi wystawiła fakturę ze stawką podatku VAT w wysokości 22% i wykazała ją w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2006 r. Polski Podatnik podkreśla, iż w związku z usługą wykonaną na rzecz holenderskiego kontrahenta nie miał miejsca wywóz towaru poza granicę Polski, Spółka nie wykonywała również żadnych czynności na terytorium Holandii, a ww. usługa związana jest z majątkiem ruchomym elektrociepłowni.

Czy w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia przedmiotowej usługi jest siedziba wykonawcy usługi, tj. Spółki R. a zatem czy wystawiona przez Spółkę faktura jest prawidłowa? Zdaniem Podatnika, za miejsce świadczenia tej usługi należy uznać siedzibę R. Sp. z o.o., a zatem faktura została prawidłowo wystawiona przez Spółkę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Słownik ustawowy, zawarty w art. 2 pkt 1 ustawy VAT definiuje terytorium kraju jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaru w rozumieniu art. 7.

O obowiązku opodatkowania danej usługi na terytorium kraju decyduje miejsce jej świadczenia - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają usługi wykonywane na terytorium kraju. W odniesieniu do usług, miejsce świadczenia określone zostało w rozdziale 3 Działu V ustawy o VAT. Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku usług wykonywanych pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsce świadczenia w takiej sytuacji wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność powinna zostać opodatkowana.

Ogólna zasada regulująca miejsce powstania obowiązku podatkowego wyrażona została w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem art. 2-6 i art. 28.

Ponadto z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Jednostka świadczy usługę którą dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług należy traktować jako usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) powołanej na wstępie ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie z treścią art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy w przypadku usług o których mowa wyżej, świadczonych dla nabywcy który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną w terminie 30 dni wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Zgodnie z oświadczeniem Spółki w przedmiotowej sprawie nie miał miejsca wywóz towaru poza terytorium państwa członkowskiego na którym usługi te zostały faktycznie wykonane, a zatem nie zostaje spełniony warunek o którym mowa w cytowanym powyżej art. 28 ust. 7 ustawy. W świetle powyższego znajdzie zastosowanie reguła wyrażona w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując powyższe należy stwierdzić iż miejscem świadczenia usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy rozliczenia VAT dotyczące tej usługi. Usługodawca w tym przypadku prawidłowo wystawił fakturę z krajową stawką podatku VAT, przewidzianą dla takich usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj