Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/4407-71/06/I
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/4407-71/06/I
Data
2006.06.21



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
obsługa
statut
stowarzyszenia


Pytanie podatnika
Czy świadczenie przez Zrzeszenie bezpłatnie na rzecz członków - taksówkarzy, usługi zakwalifikowanej do grupowania PKWiU 63.21.25 - 00-10 "Obsługa centrali wzywania radio taxi" podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 1.03.2004 r. o podatku od towarów i usług?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 20 kwietnia 2006 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 11 kwietnia 2006 r., Nr D2-443/8/2006 dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego (opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia przez Zrzeszenie na rzecz członków /taksówkarzy/, usługi zakwalifikowanej do grupowania PKWiU 63.21.25-00-10 "Obsługa centrali wzywania radio taxi"):

- odmawiam zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Zrzeszenie .......... w ....... wnioskiem, który wpłynął do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w dniu 1 marca 2006 r., zwróciło się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia przez Zrzeszenie na rzecz członków (taksówkarzy), usługi zakwalifikowanej do grupowania PKWiU 63.21.25-00-10 "Obsługa centrali wzywania radio taxi".

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2006 r., Nr D2-443/8/2006 stanowisko zawarte we wniosku uznał za nieprawidłowe i stwierdził, że usługi polegające na prowadzeniu sieci radiowej, poprzez którą, drogą radiową są wydawane polecenia kierowcom (członkom Zrzeszenia) i są przyjmowane zlecenia przez pracowników Zrzeszenia sklasyfikowane do grupowania PKWiU 63.21.25-00-10 "Obsługa centrali wzywania radio taxi" są usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto uznano, iż powyższa usługa wykonywana jest odpłatnie, gdyż składka na rzecz zrzeszenia ma charakter zapłaty (istnieje bezpośredni związek pomiędzy płaconą składką, a otrzymanym świadczeniem).

Na powyższe postanowienie Zrzeszenie ...... w .......złożyło zażalenie z dnia 20 kwietnia 2006 r., w którym - na podstawie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa - wnosi o jego zmianę lub uchylenie. Zdaniem Strony w przedmiotowym postanowieniu dokonano błędnej oceny stanu faktycznego i prawnego oraz naruszono przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2 i art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 10 załącznika Nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia stwierdzam co następuje:

Zrzeszenie ...... w ........ jako organizacja społeczno-zawodowa wykonuje - na rzecz swoich członków - usługi w zakresie przyjmowania od klientów zleceń i przekazywania ich drogą radiową poszczególnym kierowcom (członkom zrzeszenia). Powyższe czynności - co jest bezsporne w sprawie - klasyfikowane są w grupowaniu statystycznym PKWiU 63.21.25-00-10 "Obsługa centrali wzywania radio taxi".

Z faktu tego - zdaniem Zrzeszenia - nie wynika jednak wprost istnienie lub nieistnienie obowiązku podatkowego w podatku VAT, gdyż w niniejszej sprawie znaczenie ma również to, że Zrzeszenie w/w czynności świadczy na rzecz swoich członków w ramach celów statutowych (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) i wyłącznie nieodpłatnie (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Odnosząc się do powyższego zauważam, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zrzeszenie ...... - jak wynika z zażalenia - powołane zostało wyłącznie w celu obsługi "centrali wzywania radio taxi", co oznacza - w ocenie organu drugiej instancji - że składkę członkowską na rzecz Zrzeszenia należy potraktować jako zapłatę za określone świadczenie (Zrzeszenie świadczy na rzecz swoich członków konkretne świadczenie /w tym celu zostało powołane/, a członkowie płacą za to świadczenie w formie składki członkowskiej). Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że świadczona przez Zrzeszenie usługa w zakresie przyjmowania od klientów zleceń i przekazywania ich drogą radiową kierowcom jest wykonywana odpłatnie, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wykonywane przez Zrzeszenie czynności, tj. usługi w zakresie przyjmowania od klientów zleceń i przekazywania ich drogą radiową poszczególnym kierowcom (członkom zrzeszenia) nie mogą korzystać również ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnieniem tym objęte są wyłącznie usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe), które zaliczane są do grupowania PKWiU 91. Natomiast przedmiotowe czynności wykonywane przez Zrzeszenie po pierwsze sklasyfikowane są w innym grupowaniu statystycznym (co jest bezsporne), a po drugie nie stanowią celu statutowego Zrzeszenia działającego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców (Dz. U. Nr 35, poz. 194 z późn. zm.).

W końcowej części zażalenia Strona podnosi, że organ pierwszej instancji dokonując interpretacji przepisów prawa winien posiłkować się analizą wcześniej wydanych postanowień organów podatkowych w identycznych sprawach i powołuje postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola o sygnaturze US40/VAT/I/774/2005/ADB, w którym stwierdzono, że obsługa "centrali wzywania radio taxi" wykonywana nieodpłatnie nie podlega opodatkowaniu.

Argumenty powyższe nie zasługują na uwzględnienie, gdyż wydane przez inne organy podatkowe interpretacje przepisów prawa podatkowego (w podobnych sprawach) nie są wiążące dla pozostałych organów podatkowych, a ponadto na stronach internetowych Ministerstwa Finansów znajdują się także interpretacje zgodne z wykładnią przestawioną w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie (np. postanowienie Izby Skarbowej we Wrocławiu, Nr PP II 443/817/2005/PK).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj