Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/99/06/2
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/99/06/2
Data
2007.01.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
bilety
kasa rejestrująca
prowizje
przewóz
stawki podatku
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Wątpliwości podatnika budzi kwestia sposobu ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, ustalenia obrotu oraz stawki VAT na świadczone usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży usług międzynarodowego pasażerskiego transportu autokarowego.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego – w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT oraz ewidencjonowania pośrednictwa w sprzedaży międzynarodowych biletów autokarowych na podstawie zawartej umowy agencyjnej (pytanie nr 2), postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 2.10.2006 r. Jednostka wystąpiła do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku wskazała, iż prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży międzynarodowych biletów autokarowych na podstawie umowy agencyjnej, obciążając przewoźnika kwotą prowizji.

W tak przedstawionym stanie faktycznym – w ocenie tut. organu podatkowego - wątpliwości Podatnika budzi kwestia sposobu ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, ustalenia obrotu oraz stawki VAT na świadczone usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży usług międzynarodowego pasażerskiego transportu autokarowego.

Wraz z wnioskiem Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym uzyskana prowizja powinna zostać opodatkowana stawką VAT 22% oraz udokumentowana fakturą VAT wystawioną dla przewoźnika. Jednocześnie zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej zostanie całość wpłaconej przez klienta kwoty jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT na tzw. literze wolnej.

Po rozpatrzeniu sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie na podstawie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Nawiązując do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, tut. organ zauważa, iż usługi świadczone na podstawie umowy agencyjnej (pośrednictwo) są specyficznym rodzajem usług, co pozwala traktować je dla celów podatku od towarów i usług jako czynności odrębne w stosunku do usługi podstawowej (usługi transportowej), a w konsekwencji odrębnie opodatkowane.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Wobec faktu, iż w przepisach cyt. ustawy oraz jej aktach wykonawczych ustawodawca nie przewidział obniżonej stawki VAT dla usług pośrednictwa przy usługach pasażerskiego transportu drogowego - opodatkowane są one wg stawki podstawowej VAT 22%.

Ponadto na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Biorąc powyższe pod uwagę, obrotem podatnika świadczącego usługi pośrednictwa w sprzedaży usług pasażerskiego transportu drogowego będzie kwota uzyskanej prowizji. Uzyskany przez Podatnika obrót winien zostać wykazany w składanej we właściwym urzędzie skarbowym deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Dodatkowo na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj