Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-352/1/06/JP
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-352/1/06/JP
Data
2006.12.08



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
miejsce postojowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach działalności developerskiej buduje osiedle mieszkaniowe celem sprzedaży lokali. Z nabywcami zawierane są przedwstępne umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem gospodarczym i miejscem postojowym znajdującymi w podziemnym garażu wielostanowiskowym lub miejscem postojowym naziemnym (utwardzony grunt bez ścian i zadaszenia). Przedmiotem sprzedaży w formie aktu notarialnego będzie ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego, oraz ułamkowego udziału we współwłasności w garażu wielostanowiskowym dla miejsca garażowego i pomieszczenia gospodarczego lub udziałem we współwłasności działki dla naziemnego miejsca postojowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Jaką stawkę należy zastosować przy sprzedaży miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym?

Przy sprzedaży miejsc postojowych w podziemnym garażu wielostanowiskowym Spółka stosuje stawkę 22%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 7 ust. 1 ustawy, będącego rozwinięciem art. 5, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W tym miejscu wskazać należy, iż jak to wynika z przedstawionego stanu faktycznego przedmiotem dokonywanej przez Podatnika sprzedaży jest udział we współwłasności w garażu wielostanowiskowym dla miejsca garażowego. W stosunku do sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowi ona odrębną transakcją, stanowiącą na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług dostawę towarów.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", w myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z w/w przepisów stawkę VAT obniżoną do 7% stosuje się w odniesieniu do części obiektów budownictwa mieszkaniowego, znajdujących się w tych obiektach. Natomiast dla określenia stawki podatku od towarów i usług właściwej dla sprzedaży miejsc postojowych wraz z lokalami mieszkalnymi znajdującymi się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych decydujące znaczenie ma określenie charakter tych miejsc postojowych.

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego ani mieszkalnego. Posiłkować należy się w tym zakresie definicją lokalu mieszkalnego zawartą w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. Z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). W myśl art. 2 ust. 2 tej ustawy samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie natomiast z ust. 4 cytowanego artykułu do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Jednakże miejsce postojowe, pomimo iż stanowi część składową lokalu mieszkalnego, jako wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb nie jest przeznaczona na stały pobyt ludzi i nie służy zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, iż sprzedaż przedmiotowych miejsc postojowych należy traktować jako dostawę towarów, która w świetle przywołanych przepisów nie podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku w wysokości 7%, lecz objęta jest stawką podstawową, tj. 22%.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj