Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Wielkopolskiej
PP/443-1/07/RB
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/07/RB
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
aport
oddział
osoby fizyczne
spółka jawna
sukcesja uniwersalna
zakład
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów prawa w zakresie wstąpienia Spółki jawnej we wszystkie prawa i obowiązki jednoosobowego przedsiębiorcy na podstawie art. 93a par. 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Tożsamy z
88020


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik, jako jednoosobowy przedsiębiorca, prowadzi działalność gospodarczą w ramach dwóch zakładów: Zakładu X i Zakładu Y .W zakresie tak prowadzonej działalności jest podatnikiem VAT i podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeden z prowadzonych zakładów tj. Zakład X podatnik postanowił wnieść do nowo utworzonej spółki jawnej jako wkład na pokrycie udziałów. Pozostałymi wspólnikami tej spółki będą córki podatnika, które wniosą na rzecz tej Spółki wkłady pieniężne.

Z treści wniosku wynika, iż spółka jawna miała zostać utworzona w listopadzie 2006 r. Spółka miała rozpocząć działalność gospodarczą w dniu, w którym podatnik wniesie wkład w postaci Zakładu X i jednocześnie zakończy działalność w zakresie tego Zakładu, co zostało zaplanowane na 02 stycznia 2007 r.

Podatnik pozostanie nadal jednoosobowym przedsiębiorcą w zakresie działalności Zakładu Y.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny podatnik wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego i potwierdzenie, że przekształcenie Zakładu X, poprzez utworzenie przez podatnika spółki jawnej, do której wniesie on wkład w postaci całości swojego przedsiębiorstwa Zakładu X, a wkłady pieniężne wniosą córki podatnika, skutkować będzie tym, że spółka ta wstąpi we wszystkie, przewidziane w przepisach podatkowych, prawa i obowiązki podatnika, jako jednoosobowego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w ramach Zakładu X, gdyż do takiego przekształcenia będzie stosowany art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Przedstawiając własne stanowisko wnioskodawca udziela odpowiedzi twierdzącej na w/w zagadnienie.

Uzasadniając zajęcie powyższego stanowiska wnioskodawca przywołuje następujące przepisy prawa podatkowego:

W związku z planowanym utworzeniem spółki jawnej podatnik wskazuje na dyspozycję art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, cyt. "spółka nie mająca osobowości prawnej (czyli: tworzona spółka jawna), do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci części swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby".

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Wlkp. stwierdza co następuje.

Wniesienie całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej w postaci aportu do spółki jawnej na zasadzie sukcesji podatkowej zostało uregulowane w art. 93a § 2 pkt 2 w związku z art.93a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r. Ordynacji podatkowej (j.t. D.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Zgodnie z w/wym. przepisami osoba prawna powstała w wyniku:1)przekształcenia innej osoby prawnej 2)przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej -wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.Powyższe stosuje się odpowiednio do spółki nie mającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa (art.93a § 2 pkt 2). Z treści tych przepisów wynika, że spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje odpowiednio we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby.

Aby stwierdzić czy w świetle powołanych wyżej przepisów nastąpiła sukcesja praw i obowiązków należy odwołać się do pojęcia przedsiębiorstwa.

W przepisach podatkowych, ustawa z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) definiuje pojęcie przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 5a pkt 3 w/w ustawy pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Ponieważ ustawa o z dn. 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, w związku z tym dla potrzeb omawianych zagadnień należy posługiwać się definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z powołanym uregulowaniem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa ). 2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe o nieruchomości lub ruchomości 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne5) koncesje, licencje i zezwolenia6) patenty i inne prawa własności przemysłowej 7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne 8) tajemnice przedsiębiorstwa 9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z treści wniosku wynika, że podatnik prowadzi przedsiębiorstwo w formie dwóch zakładów, z których jeden ma zostać wniesiony do spółki jawnej jako wkład na pokrycie udziałów.

Pojęcie zakładu nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. W związku z powyższym, dla ustalenia treści pojęcia zakład (oddział) posiłkowo można odwołać się do definicji zawartej w art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm), który stanowi, iż oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Zakład (oddział) stanowi więc zorganizowaną część przedsiębiorstwa (wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i prawnych przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych mogący potencjalnie stanowić odrębne przedsiębiorstwo, lecz aktualnie będący częścią większej całości w postaci przedsiębiorstwa).

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostało również zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 5a pkt 4, zgodnie z którym zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych , w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Mając na uwadze powyżej zdefiniowane pojęcia, tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik nie wnosi do nowo utworzonej spółki jawnej całego przedsiębiorstwa, co najwyżej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci Zakładu X.Zatem spółka jawna nie wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki działalności prowadzonej przez podatnika.

W myśl uregulowania zawartego w art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej przedsiębiorca (dotychczas jednoosobowy ) staje się wspólnikiem spółki nie mającej osobowości prawnej oraz traci swój status przedsiębiorcy jednoosobowego. Tymczasem pozostały po wniesieniu aportu majątek podatnika, organizacyjnie wyodrębniony w postaci Zakładu Y będzie wykorzystywany do dalszego prowadzenia działalności przez jednoosobowego przedsiębiorcę.

W uzasadnieniu własnego stanowiska przytoczono treść przepisu art.93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, wskazując iż cyt. "spółka nie mająca osobowości prawnej (czyli: tworzona spółka jawna), do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci części swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby".

Tymczasem z treści tego przepisu wynika, iż osoba fizyczna wnosi na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, a nie w postaci części przedsiębiorstwa.

Zatem stanowisko przedstawione przez podatnika w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 15 stycznia 2007r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów lub zmiany stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj