Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chodzieży
PP/443-15/06
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/06
Data
2007.01.22



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
nabywca
nota korygująca
wystawca faktury
zmiana


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy skorygować fakturę w której mylnie podano nabywcę towaru ?


Spółka Cywilna wystąpiła do wnioskodawcy o skorygowanie faktur sprzedaży z 2004 r. wystawionych na osobę fizyczną (wspólnika tej spółki) poprzez zmianę danych nabywcy na dane Spółki. Prośbę swą Spółka uzasadniła pomyłką i stwierdziła, iż sprostowanie tej pomyłki winno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej. Wnioskodawca nie zgodził się z takim stanowiskiem, ponieważ - jego zdaniem - przypadki wystawiania faktur korygujących zostały wyszczególnione w § 16 ust.1 oraz § 17 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Ponadto wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny opisuje, iż Spółka wystawiła w tej sprawie najpierw notę korygującą, a następnie wystąpiła o zmianę nabywcy poprzez wystawienie faktury korygującej zmieniając nabywcę z osoby fizycznej ( wspólnika spółki) na Spółkę Cywilną, choć z zamówień i potwierdzeń odbioru towaru wynika, że dokonywała tego osoba fizyczna.

Zdaniem wnioskodawcy jest to żądanie nie mające poparcia w zapisach przepisu § 18 w/w rozporządzenia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia się co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art. 119 ust.10 i art.120 ust.16.

Ustawodawca w art. 106 ust.8 w/w ustawy zobowiązał Ministra Finansów, aby w drodze rozporządzenia sformułował szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

Wykorzystując powyższe upoważnienie Minister Finansów w rozporządzeniu Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w rozdziale 4 określił wymogi stawiane fakturom.
Zgodnie z w/w rozporządzeniem dokumentami korygującymi są faktury korygujące i noty korygujące.

W myśl § 18 ust.1 powyższego rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust.1 pkt 5-12, można wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Z wyżej podanego przepisu wynika, że istnieje możliwość korygowania pomyłek za pomocą noty korygującej w sposobie określenia nabywcy np.; błąd w nazwie, adresie, nr NIP, ale dotyczące konkretnego podatnika widniejącego na fakturze. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty, całkowicie zmieniać nabywcy towaru.
Uwzględniając powyższe, w przypadku gdy na otrzymanej fakturze wskazano innego nabywcę i obie strony godzą się w tej sprawie na korektę błędu, to błąd ten winien być skorygowany przez dostawcę poprzez wystawienie faktury korygującej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabywcą towaru -zgodnie z posiadanymi przez sprzedającego zamówieniami - była osoba fizyczna tj. wspólnik Spółki, stąd na tę osobę wystawiono fakturę sprzedaży.

Organ podatkowy nie może jednak potwierdzać faktu, czy w momencie zamawiania i sprzedaży towaru wystąpiła jedynie pomyłka w podawaniu danych nabywcy, tym bardziej, że wspólnik Spółki podany jako nabywca towaru prowadzi również działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W tej kwestii do porozumienia muszą dojść strony tej transakcji.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj