Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-268/07
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-268/07
Data
2007.01.19



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
montaż
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zdaniem Spółki, stosownie do przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, powinna Ona do dnia 31 grudnia 2007 r. stosować stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do produkcji i montażu balustrad, poręczy, schodów wykonywanych zarówno na rzecz osób fizycznych jak i firm, które zamawiają ww. usługi w celach związanych z budownictwem mieszkaniowym. Natomiast, gdy świadczone usługi związane są z budownictwem użytkowym, według Spółki, należy stosować stawkę podatku w wysokości 22%.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca produkuje balustrady, poręcze i schody zarówno dla budownictwa mieszkaniowego jaki i dla budownictwa użytkowego. Powyższe towary wykonywane są ze stali zwykłej i nierdzewnej. Spółka informuje, że umowa pomiędzy Nią a klientami, najczęściej (bo aż w 95 %) obejmuje montaż ww. towarów. Jednocześnie Wnioskująca informuje, iż przedmiotem zawartych umów pomiędzy Spółką a Jej kontrahentami, wobec których Spółka stosuje 7% stawkę podatku VAT, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy o VAT, jest wykonywanie i montaż elementów budowlanych (balustrad, schodów czy też pergoli). Podatnik podnosi, iż z uwagi na fakt, że każde zamówienie jest zindywidualizowane, dopiero po przygotowaniu przez zamawiającego a zatwierdzeniu przez wykonawcę dokumentacji technicznej, dokonuje zakupów niezbędnych składników oraz montuje na wskazanym obiekcie budowlanym zamówiony element. Klient nie ma możliwości zakupu tylko balustrady czy tylko schodów (bez montażu), ponieważ dostałby jedynie ich części, a do prawidłowego wykonania dzieła niezbędny jest udział wykwalifikowanych pracowników posiadających konieczne uprawnienia. Przedmiotem dokonywanej przez Podatnika sprzedaży jest więc robota budowlano-montażowa związana z budownictwem mieszkaniowym. Uzgodniona jest cena za całość usługi – bez podziału na jej poszczególne elementy (materiały, robociznę, transport, zużycie energii, narzędzi itp.). Ponadto, Wnioskująca podkreśla, iż w umowie występuje zapis dotyczący udzielanej przez Nią gwarancji – wykonawca udziela 5 lat gwarancji na wykonywane usługi (według Kodeksu cywilnego minimum tyle lat gwarancji należy udzielić na usługi budowlane).

Jednocześnie, Spółka informuje, że na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie ma Ona obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (faktury wystawiane są tylko na żądanie tych osób). Wystawianie faktur w przypadku Spółki ma charakter jedynie porządkowy (uproszczenie ewidencji sprzedaży) w związku z czym, według Wnioskującej sposób wykazania przez Nią dokonanej czynności na fakturze nie ma bezpośredniego znaczenia do oceny sytuacji (podstawą wykonania i montażu elementów budowlanych oraz powstania roszczeń wobec zamawiającego jest zawarta umowa). Jednakże Spółka informuje, iż faktury zawierają tylko jedną pozycję wraz z powołaniem odpowiedniego kodu KOB 11 oraz art. 146 ustawy podatkowej.

Ponadto, Podatnik podnosi, że Urząd Statystyczny w Łodzi zaklasyfikował przedmiot działalności Spółki do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj.:

- produkcja poręczy, balustrad ze stali zwykłej i nierdzewnej, np. balkonowe, schodowe, ze spawanych prętów, profili rur, blach - PKWiU 28.11.23-60 „Konstrukcje budowlane stalowe i żeliwne, pozostałe”,

- produkcja schodów na konstrukcji stalowej - PKWiU 28.11.23 „Konstrukcje i części konstrukcji pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z żeliwa lub stali; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium”,

- instalowanie przez producenta siłami własnymi w miejscu przeznaczenia poręczy, balustrad i schodów ze stali zwykłej lub nierdzewnej - PKWiU 28.11.91-00.00 „Usługi instalowania konstrukcji metalowych własnej produkcji, na miejscu przeznaczenia”.

Spółka uzyskała również informację, że dla celów podatkowych, z uwagi na fakt, iż nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. (Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.), produkowane przez Spółkę wyroby ze stali mieszczą się w grupowaniach:

- poręcze, balustrady ze stali zwykłej i nierdzewnej np. balkonowe, schodowe, ze spawanych prętów, profili rur, blach - PKWiU 28.11.23-63 „Elementy budowlane stalowe, pozostałe”,

- schody na konstrukcji stalowej – PKWiU 28.11.23 „Konstrukcje lub części konstrukcji, płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki, itp. ze stali lub aluminium pozostałe”,

natomiast instalowanie przez producenta siłami własnymi w miejscu przeznaczenia poręczy, balustrad i schodów ze stali zwykłej lub nierdzewnej - PKWiU 28.11.90-00.00 „Instalowanie konstrukcji metalowych, wykonywanych przez firmę instalująca, na miejscu przeznaczenia”.

Zdaniem Spółki, stosownie do przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, powinna Ona do dnia 31 grudnia 2007 r. stosować stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do produkcji i montażu balustrad, poręczy, schodów wykonywanych zarówno na rzecz osób fizycznych jak i firm, które zamawiają ww. usługi w celach związanych z budownictwem mieszkaniowym. Natomiast, gdy świadczone usługi związane są z budownictwem użytkowym, według Spółki, należy stosować stawkę podatku w wysokości 22%.

Podatnik zwrócił się o potwierdzenie prawidłowości Swojego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 2 pkt 6 ww. ustawy postanowiono, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast, przepis art. 8 ust. 3 przywoływanej ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie zaś do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a przywoływanej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie natomiast do art. 146 ust. 3 ww. ustawy podatkowej, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawiera zaś art. 2 pkt 12 przywoływanej ustawy, zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka produkuje balustrady, poręcze , schody ze stali zwykłej i nierdzewnej, a zawierane umowy pomiędzy Spółką a Jej klientami obejmują najczęściej montaż ww. wyrobów (zarówno w obiektach budownictwa mieszkaniowego jak i użytkowego). Jednocześnie, w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, przedmiotem zawieranych umów jest wykonywanie i montaż elementów budowlanych (balustrad, schodów) przy czym klient nie ma możliwości zakupu tylko balustrady czy tylko schodów (bez montażu, ponieważ dostałby jedynie części, a do prawidłowego wykonania dzieła niezbędny jest udział wykwalifikowanych pracowników). Tym samym, Podatnik informuje, iż w tym przypadku przedmiotem sprzedaży jest robota budowlano-montażowa związana z budownictwem mieszkaniowym. Jednocześnie Spółka podnosi, że cena uzgadniana jest za całość usługi, bez podziału na jej poszczególne elementy.

Biorąc zatem pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego, przyjmując za Podatnikiem, że przedmiotem Jego sprzedaży jest robota budowlano-montażowa, stwierdzić należy, iż w terminie do dnia 31.12.2007 r. w stosunku do tychże robót w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego, Podatnik jest uprawniony do stosowania stawki podatku 7%. Z kolei, przedmiotowe czynności świadczone w obiektach budownictwa użytkowego, podlegają opodatkowaniu stawką podatku 22%.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj