Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-78/06
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-78/06
Data
2006.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura zaliczkowa
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wystawione częściowe faktury w wysokości należnej zaliczki przed otrzymaniem płatności w sytuacji, gdy nie istnieją już faktury proforma są prawidłowe?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 czerwca 2006 r. (data wpływu do urzędu: 20 czerwca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur zaliczkowych w WDT przed otrzymaniem płatności

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji jachtów (oraz części do nich) oraz remontu jednostek pływających. Produkty sprzedaje głównie do Niemiec i z tego tytułu na poczet przyszłych dostaw wewnątrzwspólnotowych otrzymuje zaliczki od niemieckich odbiorców. Przedmiotem tych dostaw są zazwyczaj długo budowane jednostki pływające. Z zapisów dotyczących płatności wynika, iż uruchomienie kontraktu następuje po przesłaniu pierwszej zaliczki; natomiast po wykonaniu kolejnego etapu prac na jachcie następuje płatność po wystawieniu faktury zaliczkowej. Data wystawienia faktury zaliczkowej przez wnioskodawcę jest wcześniejsza od otrzymania za nią płatności. Kontrahent niemiecki nie wyśle płatności bez otrzymanej faktury. Faktura ostateczna jest wystawiana z chwilą ukończenia budowy jachtu. Ten sam problem występuje w sytuacji, kiedy kontrahent pomimo wystawionych przez wnioskodawcę faktur zaliczkowych nie reguluje ich. Ponadto w kontrakcie jest również klauzula dotycząca terminowej dostawy jachtu obwarowana karą za jej niedotrzymanie, w przypadku braku terminowej wpłaty kolejnej zaliczki po wystawieniu faktury.

Zdaniem podatnika wystawione częściowe faktury w wysokości należnej zaliczki przed otrzymaniem płatności w sytuacji gdy nie istnieją już faktury proforma są prawidłowe.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Na podstawie ust. 3 cytowanego artykułu jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Kwestie związane z wystawianiem faktur VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami). Zgodnie z zapisem § 14 ust. 1 cyt. rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) (§ 14 ust. 2).

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, iż obowiązek podatkowy w sytuacji otrzymania zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny - nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności.

Przepisy nie zezwalają podatnikowi na wystawienie faktury przed faktycznym otrzymaniem wpłat od kontrahentów zagranicznych. Dla oceny cytowanych powyżej przepisów nie ma znaczenia fakt, iż strony ułożyły swoje kontakty handlowe w ten sposób, iż kontrahent niemiecki nie wyśle zaliczko bez otrzymanej faktury.

W związku z powyższym stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o interpretacje jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj