Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436/15/2005/SM
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436/15/2005/SM
Data
2006.02.08



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
umowa pożyczki
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki zawarta z osobą fizyczną może korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o pcc?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 07 listopada 2005 roku (wpływ do Urzędu 10 listopada 2005 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego pytania: czy umowa pożyczki zawarta z osobą fizyczną może korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Spółce z o.o. zostanie udzielona pożyczka od osoby fizycznej w kwocie 100. 000,00 zł, która będzie przeznaczona na finansowanie działalności gospodarczej. Pożyczka w całości została przelana na konto bankowe Firmy w miesiącu październiku 2005 r., z którego regulowano są zarówno zobowiązania z tytułu dostaw i usług jak również zobowiązania inwestycyjne. Prowadząc działalność gospodarczą Spółka dzierżawi kilka obiektów, na które corocznie ponosi nakłady inwestycyjne. W 2004 r. rozpoczęła nakłady inwestycyjne na jedną z dzierżawionych stacji paliw w celu otwarcia punktu gastronomicznego. Obecnie Spółka jest w trakcie prac adaptacyjno -modernizacyjnych w/w obiektu, a na dokończenie prac brakowało im środków pieniężnych. Na przestrzeni kolejnego roku wydatki na dalsze prace modernizacyjne będą przekraczać kwotę 100.000,00 zł.
Zdaniem Spółki pożyczka przeznaczona na finansowanie działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ocenie tut. Urzędu stanowisko Podatnika znajduje uzasadnienie w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz. 399) - podatkowi temu podlegają wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne w tym między innymi - umowy pożyczki. Stosownie do treści art. 9 pkt 10 lit. g w/w ustawy zwolnione od podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych codo gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.Konieczne jest jednak udokumentowanie kierunku wydatkowania lub wykorzystania środków pochodzących z udzielonej pożyczki. Ze zwolnienia od omawianego podatku można skorzystać tylko wtedy, gdy cel, na który udzielono pożyczki, został osiągnięty w tym czasie przez biorącego pożyczkę.W związku z tym, że przepisy nie precyzują, w jaki sposób pożyczkodawca ma udokumentować fakt poniesienia określonych wydatków, należy przyjąć, że mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające rzeczywiste wydatkowanie wspomnianych środków, w szczególności zaś faktury i rachunki. Nie stanowi okoliczności uzasadniającej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, której skutkiem ma być spełnienie świadczenia ze środków pochodzących z pożyczki, lecz dopiero wykonanie takiej umowy przez wydatkowanie środków na wskazane przez ustawodawcę cele.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku. Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu - w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj