Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-49/06
z 4 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-49/06
Data
2006.10.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opinia biegłego
podatek od towarów i usług
podatnik


Pytanie podatnika
Jakie kryterium należy brać pod uwagę oceniając, czy do opisanych usług należy zastosować przepisy obowiązujące do 31 maja 2005 roku, czy też po tej dacie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie opodatkowania czynności biegłego sądowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione we wniosku nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Podatnik wykonuje dla Sądów opinie w zakresie oceny prawidłowości rozliczeń ilościowych ropy naftowej, produktów naftowych, paliw i gazu płynnego oraz określenia i weryfikacji jakości w/w produktów.

W związku z wnioskiem z dnia 01.02.2006 roku, tut. organ podatkowy w postanowieniu z dnia 21.04.2006 roku nr PP/443-10/06 wskazał, że czynności wykonywane przez biegłych na zlecenie sądów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W postanowieniu wskazano również, że obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje odpowiednio:

  • do dnia 31.05.2005 roku - na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wykonania usługi (bądź wystawienia faktury VAT),
  • od dnia 01.06.2005 roku - z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27.04.2005 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego są dla Podatnika zrozumiałe i nie budzą wątpliwości. Wątpliwości dotyczą tylko tych czynności, które Podatnik wykonywał na przełomie okresu, kiedy zmieniły się przepisy co do momentu powstania obowiązku podatkowego. W tym okresie Podatnik wykonywał usługi na rzecz Sądów, których rozpoczęcie miało miejsce przez dniem 01.06.2005 roku, a zakończenie po tym dniu.

Pytanie:

Jakie kryterium należy brać pod uwagę oceniając, czy do opisanych usług należy zastosować przepisy obowiązujące do 31.05.2005 roku, czy też po tej dacie:

  • datę rozpoczęcia wykonywania usługi (pismo z Sądu zlecające opinię)
  • datę przesłania opinii w formie pisemnej i wystawienia rachunku / faktury
  • datę uprawomocnienia się wynagrodzenia przyznawanego przez Sąd

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika, dla czynności biegłego, dla których obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstawał w dniu uprawomocnienia się orzeczenia, będzie powstawał dla tych czynności, które ukończyły się do dnia 31.05.2005 roku - czyli w dacie wystawienia orzeczenia o uprawomocnieniu się wynagrodzenia (datowane do 31.05.2005 roku oznaczające ukończenie wykonywania czynności biegłego).

Ocena prawna:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wymienione w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W pojęciu tym mieszczą się również czynności biegłych sądowych wykonywanych na zlecenie sądów, prokuratur, itp.

Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Dlatego też, aby odpowiedzieć na pytanie, które przepisy należy stosować do czynności wykonywanych przez Pana na przełomie okresu kiedy zmieniły się przepisy, należy ustalić, czy w stosunku do tych czynności obowiązek podatkowy powstał przed dniem 01.06.2006 roku, czy też po tym dniu.

W okresie od 01.05.2004 roku do 31.05.2005 roku obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonywanych na zlecenie sądu przez biegłych sądowych (jako czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) powstawał zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wykonania usługi. Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o podatku VAT).

Zgodnie z treścią § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2005 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), od dnia 01.06.2005 roku w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

W ocenie tut. organu podatkowego do dnia 31.05.2005 roku zobowiązany jest Pan rozliczyć te usługi, dla których obowiązek podatkowy powstał do końca maja 2005 roku, stosując przepisy obowiązujące w tym okresie. Ponieważ stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy, jako podatnik podatku od towarów i usług jest Pan zobowiązany wystawić fakturę VAT, wykazaniu w tym okresie podlegają te usługi, na które do dnia 31.05.2006 roku została wystawiona faktura VAT. W przypadku przyznania przez sąd mniejszego lub większego wynagrodzenia, niż wynikające z faktury, należy skorygować wystawioną uprzednio fakturę VAT.

Natomiast w stosunku do usług, dla których obowiązek podatkowy na powyższych zasadach nie powstał do dnia 31.05.2005 roku, do usług tych należy stosować przepisy w/w rozporządzenia, które wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z datą otrzymania całości lub części zapłaty.

Wobec powyższego należy uznać, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 26.07.2006 roku zgodnie z którym przepisy obowiązujące do dnia 31.05.2005 roku mają zastosowanie do tych usług, dla których orzeczenie o wynagrodzeniu uprawomocniło się do dnia 31.05.2005 roku - jest nieprawidłowe. Właściwym kryterium jest moment wystawienia faktury VAT.

Dodatkowo jednak należy zauważyć, że przepisy § 13 - § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) ściśle określają termin wystawienia faktury VAT. Zgodnie z tymi przepisami, fakturę wystawia się nie później niż siódmego od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniu usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Przypadki, gdy fakturę można wystawić w innym terminie (przed powstaniem obowiązku podatkowego) zostały ściśle wymienione w § 15 rozporządzenia, jednakże wśród nich nie wymienia się czynności wykonywanych przez biegłych sądowych. We wniosku z dnia 26.07.2006 roku wskazuje Pan, że czynność przygotowania opinii na zlecenie sądu ma charakter długotrwały i nie kończy się na przygotowaniu opinii oraz wystawieniu rachunku / bądź faktury. Po wystawieniu rachunku (faktury), w ramach swoich uprawnień Sąd może powołać biegłego, który wydał opinię na świadka w sprawie. To powołanie jest nierozerwalnie związane z przygotowywaną opinią. Dopiero po wystawieniu i uprawomocnieniu się orzeczenia o wynagrodzeniu nie mogą być wykonane żadne czynności w zakresie danego zlecenia.

W takim stanie faktycznym, podatnik musi rozstrzygnąć, czy przedmiotem zlecenia jest przygotowanie pisemnej opinii a wystąpienie jako świadek w sprawie czynnością dodatkową, czy też przedmiotem zlecenia jest całość opisanych wyżej czynności.

W pierwszym przypadku jako moment wykonania usługi należy uznać przekazanie sądowi pisemnej opinii, w drugim zaś - uprawomocnienie się orzeczenia sądu o wynagrodzeniu. Od właściwego ustalenia momentu wykonaniu usługi zależeć będzie termin wystawienia faktury VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj