Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-196/06/AZ
z 25 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-196/06/AZ
Data
2007.01.25



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
usługi prawnicze
usługi taksówkowe


Pytanie podatnika
Czy w 2007r. możena opodatkować działalność w zakresie taksówki osobowej w formie ryczałtu bądź karty podatkowej, pomimo, iż równocześnie Podatnik prowadzi Kancelarię Prawną opodatkowaną na zasadach ogólnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa t. j. /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia ...r. ( uzupełnionym w dniu ...r.) o udzielenie interpretacji odnośnie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu bądź karty podatkowej działalności w zakresie taksówki osobowej przy równoczesnym prowadzeniu Kancelarii Prawnej opodatkowanej na zasadach ogólnych jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W 2006 roku Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie taksówki osobowej i jednocześnie świadczył usługi prawnicze prowadząc Kancelarię Prawną. Obie te działalności w 2006 roku były opodatkowane na zasadach ogólnych. W roku podatkowym 2007 podatnik chciałby działalność w zakresie taksówki osobowej zgłosić do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

Przedmiot interpretacji: Podatnik zwraca się z zapytaniem: czy w 2007r. może opodatkować działalność w zakresie taksówki osobowej w formie ryczałtu bądź karty podatkowej, pomimo, iż równocześnie prowadzi Kancelarię Prawną opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, cyt. ”można tak zrobić, gdyż przychód z taksówki jest rejestrowany kasą fiskalną a również koszty związane z taksówką można wydzielić z ogólnej sumy kosztów.”

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: W myśl przepisu art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy (tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższego wynika więc, że podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, przy czym podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym - oznacza to ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z kolei w art. 8 powołanej ustawy zdefiniowany został katalog wyłączeń z możliwości korzystania z tej formy opodatkowania. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e przepisów tej ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Odnosząc omawianą regulację prawną do stanu faktycznego opisanego w zapytaniu, tut. organ stwierdza, iż Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody z taksówki osobowej, a jednocześnie prowadzi Kancelarię Prawną, a więc świadczy usługi prawnicze (wymienione w poz.14 załącznika Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, sklasyfikowane w PKWiU w grupie 74.1). Taki stan faktyczny sprawy powoduje, iż w świetle obowiązującego stanu prawnego świadczenie usług w zakresie usług prawniczych pozbawia Podatnika możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również w zakresie pozostałych przychodów osiąganych z działalności gospodarczej. Wynika to wprost z przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowi, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym odnosi się do podatnika osiągającego przychody, a nie do działalności gospodarczej kreującej te przychody. Zatem sam fakt osiągania przez podatnika przychodów z wykonywania usług wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy powoduje wyłączenie go z ryczałtu w zakresie pozostałej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Odnośnie możliwości wyboru karty podatkowej jako formy opodatkowania , przy prowadzeniu działalności w zakresie taksówki osobowej i Kancelarii Prawnej tut. Organ stwierdził co następuje: Zgodnie z art.23 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144,poz.930 ze zmianami) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność m.in. w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu – w warunkach określonych w części V tabeli.

Warunki opodatkowania w formie karty podatkowej określa art.25 powołanej ustawy a jednym z nich, zgodnie z ust.1 pkt 4 jest nie prowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art.23 innej pozarolniczej działalności gospodarczej oprócz wymienionych w ust.2 pkt 1 i 2 tj. prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze- z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. W związku z powyższym przyjąć należy, iż podatnik może zatem skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej tylko wówczas, gdy poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w art.23 ustawy, nie prowadzi innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wymaganie, aby podatnik nie prowadził innej pozarolniczej działalności gospodarczej, wiąże się z tym, że karta podatkowa jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w mniejszym rozmiarze. Przy takim założeniu, byłoby zatem nieuzasadnionym umożliwianie korzystania z tej formy opodatkowania podmiotom posiadającym ekonomiczną możliwość prowadzenia działalności na szerszą skalę. W świetle powołanych wyżej przepisów, nie może Pan z jednej działalności opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej a z drugiej podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 p k t 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj