Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-46/06/BO
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/06/BO
Data
2007.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek od towarów i usług
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy w oparciu o oświadczenie Syndyka Masy Upadłości, iż wierzytelność nie będzie zaspokojona, podatek należny VAT z tytułu tej wierzytelności może zostać skorygowana na podstawie art.89 a. ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług?.


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 30 listopada 2006r., uzupełnionym pismem z dnia 08 lutego 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustalenia czy w oparciu o oświadczenie Syndyka Masy Upadłości, iż wierzytelność nie będzie zaspokojona, podatek należny VAT z tytułu tej wierzytelności może zostać skorygowana na podstawie art.89 a. ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 30 listopada 2006r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 08 lutego 2007r.

Na podstawie art.14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik na podstawie faktur VAT w miesiącu grudniu 2005r. i styczniu 2006r., sprzedał stolarkę PCV odbiorcy, który za część zakupionych wyrobów nie zapłacił. Sprzedaż dokonana była na rzecz nabywcy, o którym mowa w art.15 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, nie będącego w momencie dostawy towaru w trakcie postępowania upadłościowego ani w trakcie likwidacji. Wartości netto tej należności została zarachowana, na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody należne

Ponadto, kwota netto została wykazana w deklaracjach VAT-7 jako obrót opodatkowany, a podatek VAT - jako należny. Na należność od odbiorcy został wydany przez Sąd Rejonowy nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. W oparciu o ten nakaz wierzytelność ta została przez Syndyka uznana i ujęta na liście wierzytelności. Następnie, Syndyk pismem poinformował, iż wierzytelność nie będzie zaspokojona z uwagi na niewystarczające fundusze masy upadłości dłużnika.

Według oświadczenia Podatnika wierzytelność nie została uregulowana w jakiejkolwiek formie ani nie została zbyta. Ponadto, pomiędzy wierzycielem z dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art.32 ust.2-4 ustawy o VAT.

Zapytania wnioskodawcy:
Czy na podstawie art.89a ust.1. ustawy o VAT, podatek należny z tytułu tej wierzytelności może zostać skorygowany na podstawie oświadczenia Syndyka Masy Upadłości, że wierzytelność nie zostanie zaspokojona z uwagi na niewystarczające fundusze masy upadłości dłużnika, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art.89a ust.2 ustawy o VAT ?

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem Podatnika, w konsekwencji odpisania wierzytelności jako nieściągalnej, stanowiącej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwym będzie dokonanie korekty podatku należnego VAT z tej wierzytelności. Ustawodawca bowiem daje taką możliwość przepisem określonym w art.89 a ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art.89a ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535 ze zm.), podatnik może skorygować podatek należy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – z zastrzeżeniem spełnienia szeregu przesłanek.

Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.
Możliwość dokonania tej korekty ma miejsce w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

  • 1.dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust.1 cyt. ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zatem jest to warunek jaki musi spełnić dłużnik,
  • 2.wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
  • 3.wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty podatku należnego są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
  • 4.wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,
  • 5.od dnia wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,
  • 6.wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Ponadto, korekta podatku należnego z tytułu nieuregulowanych przez kontrahenta (dłużnika) należności wynikających z wystawionych przez podatnika-wierzyciela faktur ma zastosowanie do następujących wierzytelności:

  • powstałych z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju,
  • odpisanych jako nieściągalne i stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Stosownie do art.23 ust.2 w związku z ust.1 pkt.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 Dz. U Nr 11, poz. 176 ze zm.), za wierzytelności odpisane jako nieściągalne uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:

  • 1). postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez organ postępowania egzekucyjnego,
  • 2). postanowieniem sądu o:
  • a). oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłaconego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub
  • b). umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit a),
  • c). ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Jak wynika z art.23 ust.1 pkt.20 cyt. ustawy o podatku dochodowym wierzytelności odpisanych jako nieściągalne nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art.14 cyt. ustawy o podatku dochodowym zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. A zatem dom kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które:

  • uprzednio na podstawie art..14 cyt. ustawy o podatku dochodowym zostały zarachowane jako przychody należne, i
  • ich nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. udokumentowana w jeden z ze sposobów określonych w wyżej powołanym art.23 ust.2 w związku z ust.1 pkt.20 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

W tym przypadku koniecznym jest spełnienie obydwu tych przesłanek.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nieściągalność przedmiotowej wierzytelności nie została uprawdopodobniona żadnym z dokumentów określonych w wyżej powołanym art.23 ust.2 w związku z ust.1 pkt.20 cyt. ustawy o podatku dochodowym. W w/w przepisach bowiem ustawodawca dokonał kompletnego i wyczerpującego wyliczenia w kwestii dotyczącej dokumentów jakimi można uprawdopodobnić nieściągalność wierzytelności.

Powyższe oznacza, że jakikolwiek inny dokument niż wymieniony w w/w przepisach nie może skutecznie dokumentować faktu nieściągalności wierzytelności. Tym samym pismo Syndyka Masy Upadłości stwierdzające, iż Pana wierzytelność nie będzie zaspokojona z uwagi na niewystarczające fundusze masy upadłości dłużnika, nie spełnia żadnego z warunków wymienionych w przepisie art.23 ust.2 o podatku dochodowym, i nie stanowi podstawy do zaliczenia tej wierzytelności w koszt na podstawie art.23 ust. pkt.20cyt. ustawy o podatku dochodowym. Zatem, w tym stanie faktycznym nie może Pan skorygować podatku należnego z tytułu przedmiotowej wierzytelności gdyż nie został przez Pana spełniony warunek wynikający z art. 89 a ust.1 cyt. ustawy o VAT, zgodnie z którym korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług można dokonać wyłącznie w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14 b § 5.
Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art.222 w związku z art.239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj