Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US310/436-2/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US310/436-2/06
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy prowadzenie wielkotowarowej fermy drobiu jest działalnością gospodarczą i czy w świetle art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 86, poz. 959 ze zm.) taka pożyczka zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych jeśli w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki bezspornie Pan udokumentuje, że pieniądze pochodzące z tej pożyczki zostały w całości przeznaczone na budowę fermy drobiu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.10.2006 r. ( data wpływu 20.10.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowegow Siedlcach

uznaje za prawidłowe stanowiskoWnioskodawcy,

że udzielenie pożyczki na budowę fermy drobiu zwolnione jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym zdecydował się Pan na udzielnie pożyczki na budowę fermy drobiu, a więc na uruchomienie działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.Zwraca się Pan z zapytaniem czy prowadzenie wielkotowarowej fermy drobiu jest działalnością gospodarczą i czy w świetle art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 86, poz. 959 ze zm.) taka pożyczka zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych jeśli w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki bezspornie Pan udokumentuje, że pieniądze pochodzące z tej pożyczki zostały w całości przeznaczone na budowę fermy drobiu.

Na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania , że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. Oznacza to, że wszelkie umowy pożyczki niezależnie od charakteru podmiotów, które je zawierają korzystają ze zwolnienia po spełnieniu pozostałych warunków ustawowych.

Zgodnie z art. 3 pkt. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U Nr 8, poz. 60 ze zm.) działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów prawa o działalności gospodarczej w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców.

Zatem działalność w zakresie fermowej hodowli i chowu drobiu rzeźnego i nieśnego należy zaliczyć do szeroko pojętej „działalności gospodarczej”, a co za tym idzie pożyczka, z której sfinansowano wydatki na rozpoczęcie takiej działalności podlega zwolnieniu od podatku zgodnie z art. 9 pkt. 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj