Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USPP/40/2007/MS
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPP/40/2007/MS
Data
2007.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
reprezentacja
zużycie


Pytanie podatnika
Czy zużycie towarów na cele reprezentacji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Prawo do odliczenia podatku naliczonego.


... Sp. z o. o. od dnia 01.12.1997r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje zakupu towarów, które zużywa na poczęstunek oferowany podczas spotkań odbywanych w siedzibie spółki swoim kontrahentom i gościom.

Zdaniem Strony ustawodawca rozróżnia czynności „przekazania” od czynności „zużycia” towarów i opodatkowaniu poddaje zużycie towarów w sytuacji, gdy są one spożytkowane na cele ściśle określonych osób (wymienionych przez ustawodawcę w przepisie ustawy). Nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji, polegające na spożywaniu produktów przez kontrahenta, przedstawiciela handlowego, gościa spółki, który może stać się potencjalnym klientem, na jej terenie, nie podlega zdaniem Strony opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie ocenił stanowisko Strony jako prawidłowe.

Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług został zamieszczony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.). Zgodnie z pkt 1 tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W powyższym przepisie ustawodawca rozróżnia czynności „przekazania towarów” od czynności „zużycia towarów”, przy czym opodatkowuje je tylko w sytuacjach gdy przeznaczone są na cele osobiste ściśle wymienionych osób. Ponadto nieodpłatne przekazanie lub zużycie towarów podlega opodatkowaniu wówczas, gdy czynności te nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów, w całości lub w części.

W ocenie organu podatkowego zużycie towarów polegające na spożywaniu produktów spożywczych przez gości (kontrahentów obecnych i potencjalnych) podatnika, na terenie jego siedziby ma związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, gdyż wpływa na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, jakość współpracy handlowej z kontrahentami, a w konsekwencji na wielkość sprzedaży i wzrost przychodów firmy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy uznać, że w przedmiotowej sprawie dochodzi do zużycia towarów (produktów spożywczych) na cele reprezentacji, bowiem towary zużywane są przez kontrahentów i gości spółki (osoby inne niż wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), na jej terenie. Zużycie towarów na cele reprezentacji przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do wyrażonego we wniosku stanowiska Strony, iż „co do zasady podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów zużytych w trakcie spotkań z kontrahentami” organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 86 ust. 1 o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Jednakże obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego ( art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Od dnia 01.01.2007r. wydatki związane z reprezentacją nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych. Takie brzmienie tego przepisu wprowadzono z dniem 01.01.2007r. na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589).

Wobec tego, w stosunku do towarów nabytych na cele reprezentacji Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj