Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USPP/41/2007/MS
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPP/41/2007/MS
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa towarów
opodatkowanie
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę należy zastosować do dostawy korzenia imbiru?


... spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej warzyw i owoców, podmiot od dnia ... jest zarejestrowanym podatnikiem VAT - czynnym.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży korzenia imbiru, świeżego, nieprzetworzonego. Dla powyższej dostawy Strona stosuje stawkę podatku VAT 3%. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym we wniosku zdaniem Strony korzeń imbiru mieści się w grupowaniu PKWiU 01.13.40-00.60 i jego sprzedaż powinna być opodatkowana podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 3%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie ocenił stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na mocy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.), podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawowa stawka podatku VAT – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie - wynosi 22%.Wyjątek taki ustanowiony został m. in. w przepisach art. 41 ust. 2 - dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, oraz art. 146 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który jako przepis przejściowy w przyjętych w nim okresach czasu, w odniesieniu do niektórych czynności opodatkowanych określa preferencyjne stawki podatku VAT. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 30.04.2008r stosuje sie stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy (...).

W myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz 844), do dnia 31.12.2006r. do celów podatku od towarów i usług stosuje się klasyfikację wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.)

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym na dzień złożenia wniosku zdaniem Strony korzeń imbiru mieści się w grupowaniu PKWiU 01.13.40-00.60. Podkreślenia wymaga fakt, że organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. Urzędem właściwym do dokonania takiej klasyfikacji jest Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Natomiast odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towaru.

Wskazany we wniosku produkt o nazwie „korzeń imbiru, świeży i nieprzetworzony” o grupowaniu PKWiU 01.13.40-00.60 nie został wymieniony w żadnym przepisie określającym wyjątki od stosowania podstawowej stawki podatku VAT, ani też w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług zawierających wykazy towarów i usług opodatkowanych preferencyjnymi stawkami podatku VAT. Wobec powyższego sprzedaż tego towaru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak już podniesiono w niniejszym piśmie, jeżeli podatnik nie jest pewien, czy świeży, nieprzetworzony korzeń imbiru, którego dotyczy zapytanie mieści się w podanej przez niego klasyfikacji, powinien zwrócić się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zmiana klasyfikacji może mieć wpływ na rozstrzygnięcie dotyczące stawki podatku przy sprzedaży towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj