Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-109/06
z 13 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-109/06
Data
2007.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
transakcja wewnątrzwspólnotowa
usługi


Pytanie podatnika
czy świadczone przez podatnika usługi należy traktować jako transakcję wewnątrzwspólnotową


Pismem z dnia 27 listopada 2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 28.11.2006r.) uzupełnionym pismami: z dnia 30 stycznia 2007r. oraz 07 lutego 2007r. Przedsiębiorstwo zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej określenia, czy świadczone przez podatnika usługi należy traktować jako transakcję wewnątrzwspólnotową.Wnioskodawca (będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług) wskazał, że rozpoczął działalność gospodarczą od dnia 28.04.2005r.. Przeważającym rodzajem działalności jest gospodarowanie odpadami. Ze złożonego wniosku wynika ponadto, że Przedsiębiorstwo nawiązało kontakt z niemiecką firmą zajmującą się produkcją paliwa alternatywnego. W ramach prowadzonej współpracy kontrahent dostarczać będzie paliwo w formie gotowego produktu przygotowanego do spalania oraz w postaci zbelowanych odpadów, które przed podaniem do spalenia należy poddać rozdrobnieniu. Przedsiębiorstwo wykonywać będzie, na terytorium Polski, na zlecenie tego kontrahenta usługi polegające na dozorze nad rozładunkiem oraz na przygotowaniu, rozdrabnianiu i podawaniu dostarczonego paliwa alternatywnego, jak również obsłudze stosowanych do tych celów urządzeń: ładowarki, wózków widłowych, sita obrotowego i rozdrabniarki. Odbiorcą produkowanego w ten sposób paliwa alternatywnego będzie Y. Wytworzone paliwo nie będzie wywożone poza terytorium Polski. Niemiecki kontrahent poda Przedsiębiorstwu - świadczącemu usługę - numer, pod którym jest zidentyfikowany w Niemczech na potrzeby podatku od wartości dodanej. Zdaniem Podatnika wykonywanie wskazanych powyżej usług na zlecenie podmiotów ze Wspólnoty należy zaliczyć do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów; 3) import towarów; 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ww. ustawy ilekroć w dalszych przepisach ustawy jest mowa o towarach, to rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art.7 ust.1 cytowanej ustawy. Przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Stosownie do art. 13 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy – przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Nie podlegają zatem opodatkowaniu te czynności, które nie spełniają ściśle dla nich określonych tą ustawą warunków. Tutejszy organ podatkowy zauważa, iż przepisy o podatku od towarów i usług nie posługują się pojęciem eksportu usług czy też ich wewnątrzwspólnotową dostawą/nabyciem. Usługi świadczone pomiędzy podatnikiem a podmiotem mającym siedzibę poza terytorium kraju stosownie do wskazanego powyżej art. 5 podlegają opodatkowaniu VAT jedynie w przypadku, gdy dokonywane są na terytorium kraju (tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - art. 2 pkt 1 ustawy). Szczegółowe regulacje dotyczące miejsca powstania obowiązku podatkowego określone zostały w rozdziale 3 działu V ww. ustawy (art. 27 i 28). Odrębnym postanowieniem stwierdzono, że wskazana we wniosku transakcja dokonanego przez Spółkę świadczenia usług uznana została za dostawę usług podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że stanowisko Wnioskodawcy stwierdzające, że świadczone usługi są transakcją wewnątrzwspólnotową jest nieprawidłowe, gdyż wykonywane przez Stronę czynności nie są związane z obrotem towarowym, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Przy udzielaniu interpretacji nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj