Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/493/75992/06
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/493/75992/06
Data
2006.12.13



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dokumentacja
dostawca towaru
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z pytaniem, czy dla zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% w przypadku sprzedaży towarów kontrahentowi unijnemu z poza terytorium kraju, który zleca Podatnikowi dostarczenie na terenie Polski zakupionych od tego Podatnika towarów innemu podmiotowi celem wykonania na nich usług a następnie wywóz przez ten drugi podmiot przetworzonego towaru z terytorium Polski i dostarczenie go nabywcy na terytorium UE, niezbędne jest posiadanie od tego unijnego nabywcy towaru oświadczenia, że zakupiony towar (po jego przetworzeniu) otrzymał na terytorium UE, bądź innego dokumentu nie wymienionego w § 7a ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – np. listu przewozowego na wywóz tych towarów z terytorium kraju.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Spółka sprzedaje przędzę i tkaniny lniane odbiorcom unijnym będącym podatnikami podatku od wartości dodanej, posiadającym ważny Nr VAT UE.
Sprzedawany towar jest przez Podatnika przewożony, zgodnie z życzeniem nabywcy, do podmiotu krajowego, który ma z otrzymanych od Podatnika materiałów wykonać na terytorium Polski produkt finalny w postaci tkaniny (z przędzy Podatnika), bądź konfekcji (z tkaniny Podatnika).
Transport odbywa się własnym środkiem transportu Podatnika (udokumentowanie w postaci kart drogowych), bądź za pomocą wynajętego przewoźnika (krajowy list przewozowy lub oświadczenie przewoźnika o wykonaniu wskazanej usługi transportowej). Po przekazaniu wyrobu do przetworzenia Podatnik otrzymuje od podmiotu, który dokonuje w Polsce jego dalszej obróbki oświadczenie, że otrzymał od Spółki towary zgodnie ze specyfikacją (przywołuje w oświadczeniu Nr specyfikacji) i że towary te będą po wykonaniu na nich usług konfekcjonowania (usług na ruchomym majątku rzeczowym) wywiezione poza terytorium Polski i dostarczone do firmy (tutaj nazwa nabywcy z terytorium UE z podaniem adresu pod jaki towar ma być zawieziony). Oświadczenie takie konfekcjoner polski wystawia Podatnikowi w momencie otrzymania towaru, tj. jeszcze przed wykonaniem ww. usług przerobu.
Podatnik wykazuje taką sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 i w informacji podsumowującej za okres, w którym Spółka wystawiła fakturę - jeśli posiada w chwili złożenia deklaracji następujące dokumenty:
1) krajowy list przewozowy otrzymany od przewoźnika, bądź kartę drogową kierowcy zakładowego;
2) oświadczenie podmiotu krajowego o zamiarze wykonania usług przerobu na otrzymanym od Podatnika towarze i wysłania go pod wskazany adres na terytorium Unii Europejskiej;
3) dowód zapłaty należności za sprzedany towar od kontrahenta unijnego na rachunek Podatnika w banku krajowym.
Jeśli w chwili składania deklaracji VAT-7 za miesiąc wystawienia faktury Podatnik nie posiada któregoś z ww. dokumentów - ujmuje w deklaracji daną sprzedaż jako sprzedaż krajową ze stawką 22%. Po otrzymaniu brakujących dokumentów, Podatnik koryguje wstecznie deklarację za dany miesiąc zmniejszając sprzedaż krajową 22% i wykazując ją jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką 0%.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Podatnik wskazuje, że zgodnie z § 7a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej w przypadku, gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na ruchomym majątku rzeczowym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium UE. Warunki zastosowania przez sprzedającego stawki 0% są wyszczególnione w ust. 2 tego przepisu. Nie ma wśród nich oświadczenia od odbiorcy unijnego, że zakupiony towar (po przetworzeniu) otrzymał na terytorium UE. Ustawodawca nawet nie uzależnia zastosowania stawki 0% od otrzymania przez niego zakupionego towaru. Ustawodawca w pkt 5 ustępu 2 przyzwala na zastosowanie stawki 0% przez sprzedającego, jeśli posiada on dokumenty, z których wynika, że przekazywane podmiotowi krajowemu towary zostaną, po wykonaniu wspomnianych usług, wywiezione z terytorium kraju. Użyto tutaj wyraźnie czasu przyszłego - przetwórca musi się jedynie zobowiązać do przetworzenia towaru i do dostarczenia w przyszłości przetworzonego towaru do nabywcy unijnego. Sprzedawca towaru (tutaj Podatnik) jest tym samym zwolniony z dokumentowania dalszych losów sprzedawanego towaru - staje się to obowiązkiem krajowego podmiotu przetwarzającego towar, podmiotu który wystawił oświadczenie o treści zgodnej z § 7a ust. 2 pkt 5 ww. rozporządzenia.
Ze względu na powyższe, Podatnik stoi na stanowisku, że dla zastosowania stawki podatku 0% w opisanej sytuacji, nie jest on zobowiązany do posiadania oświadczenia od kupującego o otrzymaniu na terytorium UE zakupionego towaru ani do posiadania dokumentów przewozowych na transport przetworzonego towaru z Polski na terytorium UE.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z § 7a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy (usług na ruchomym majątku rzeczowym), na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Stosownie do ust. 2 powołanego paragrafu, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:
1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
2) przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
3) wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
4) otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
5) posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.
Jak wynika z powyższego, warunkiem zastosowania w przedstawionej sytuacji stawki podatku w wysokości 0% nie jest posiadanie oświadczenia nabywcy towarów (podatnika podatku od wartości dodanej), że zakupiony towar (po jego przetworzeniu) otrzymał na terytorium Unii Europejskiej. Podatnik nie jest także obowiązany do posiadania innego dokumentu nie wymienionego w § 7a ust. 2 powołanego rozporządzenia, np. listu przewozowego dotyczącego wywozu tych towarów poza terytorium kraju. W powołanych przepisach jest bowiem mowa wyłącznie o dokumentach, z których wynika, że towary zostaną po wykonaniu usług wywiezione z terytorium kraju. Ustawodawca nie uzależnia zatem zastosowania przedmiotowej stawki od posiadania przez Spółkę dokumentów potwierdzających już dokonany wywóz tych towarów. Stanowisko Podatnika w tym zakresie jest zatem prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj