Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
PP/443-104/06
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-104/06
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne
podatek naliczony


Pytanie podatnika
prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup opakowań zwrotnych


Pismem nr S/1/12/2006 z dnia 11 grudnia 2006r. uzupełnionym w dniu 15 stycznia 2007r. i 30 stycznia 2007r. Sp. z o.o. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup opakowań zwrotnych.

Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie handlu artykułami żywnościowymi dokonuje zakupu m.in. piwa, win i alkoholi znajdujących się w opakowaniach zwrotnych. Do kwietnia 2006r. (włącznie) wszyscy dostawcy wskazanych powyżej wyrobów na fakturach VAT dotyczących ich sprzedaży zamieszczali informację dotyczącą ilości i wartości dostarczonych oraz zwróconych opakowań zwrotnych (tj. transporterów i butelek zwrotnych). Od maja 2006r. Spółka zaczęła otrzymywać faktury VAT, na których poza towarami wykazywana jest dostawa opakowań zwrotnych stanowiąca przy konkretnej dostawie różnicę ilościowo-wartościową między dostarczonymi a zwróconymi opakowaniami. Zgodnie ze złożonym wnioskiem zafakturowane opakowania są nabytymi towarami handlowymi, których zakup związany jest z wykonywaniem przez Spółkę w całości czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Strona ma wątpliwości, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup wskazanych opakowań zwrotnych. Zdaniem Wnioskodawcy Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem opakowań zwrotnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. „a” cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.W myśl regulacji art. 90 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, na podstawie art. 90 ust. 2 ww. ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...).Zasady wyliczania wskazanej proporcji uregulowane są w ust. 3-10 art.90 z uwzględnieniem przepisów art. 91 ustawy.Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie jest bezwarunkowe. Oznacza to, że prawo to przysługuje tylko podatnikowi i jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że wystawiane od maja 2006r. faktury VAT potwierdzają dokonanie zakupu opakowań na wymianę, które w całości związane są z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem podatnikowi posiadającemu poprawną formalnie fakturę VAT stwierdzającą dokonanie zakupu wskazanych powyżej opakowań zwrotnych przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury.Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Przy udzielaniu interpretacji nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj