Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
NM-M/436-1/07
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NM-M/436-1/07
Data
2007.02.12


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
likwidacja
majątek spółki
przejęcie


Pytanie podatnika
Czy przejęcie przez wspólnika spółki z o.o. majątku spółki pozostałego po jej likwidacji podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uchwałą Nadzwyczjanego Zgromadzenia Wspólników doszło do rozwiązania spółki z o.o. oraz otwarcia jej likwidacji. W chwili obecnej trwają czynności likwidacyjne polegające na zakończeniu bieżących interesów Spółki oraz wypełnieniu jej zobowiązań. Po zakończeniu likwidacji majątek wnioskującej Spółki, na który składają się rzeczy ruchome w postaci maszyn i urządzeń zostanie przejęty przez jej wspólnika na podstawie protokołu przejęcia.

Zdaniem wnioskodawcy, przejęcie przez wspólnika spółki z o.o. jej majątku pozostałego po przeprowadzniu likwidacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ustosunkowując sie do stanowiska wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zawarty w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), zwaną dalej "ustawą o PCC", katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu ma charakter zamknięty, a użyty w terści tego przepisu wyraz "następujące" wyraźnie wskazuje, które czynności cywilnoprawne jemu podlegają. Zaliczyć do niego można m. in. :umowy sprzedaży, zamiany, umowy spółki lub zmianę do umowy spółki itp..

Zamiarem ustawodawcy nie było, zatem, objęcie opodatkowaniem innych czynności, nawet, jeśli wywołują one podobne skutki.

Zatem przedmiotowa czynność nie stanowi przedmiotu ustawy o PCC.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj