Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-3/PD/07
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-3/PD/07
Data
2007.02.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
likwidacja
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółdzielnie
udział
waloryzacja
wypłata
zwolnienia przedmiotowe
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu opodatkowania przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną przychodów wypłaconych członkom Spółdzielni w związku ze zwrotem udziałów członkowskich objętych z 1992 roku waloryzacją.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 §1 oraz art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 17 stycznia 2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Płatnika, dotyczących sposobu opodatkowania przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w X przychodów wypłaconych członkom Spółdzielni w związku ze zwrotem udziałów członkowskich objętych w 1992 roku waloryzacją, uznaje przedstawione stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 216 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia. Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy siępostępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 17 stycznia 2007r. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w X zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania wypłaty członkom Spółdzielni udziałów członkowskich objętych w 1992 roku waloryzacją. Jednocześnie Płatnik wskazał, iż wypłaty te będą miały miejsce w związku z kończącą się likwidacją Spółdzielni. W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, płatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co Jednostka wypełniła w teści wniosku.

Zdaniem wnioskodawcy, same zrewaloryzowane udziały nie powinny być opodatkowane. W okresie działalności Spółdzielni fundusz udziałowy nie był zwiększany z podziału nadwyżki bilansowej. Podatek dochodowy zgodnie z ogólną definicją obowiązuje od rzeczywistych dochodów, tj. dywidendy (partycypacji) w nadwyżce bilansowej. Tymczasem nadwyżka bilansowa – zgodnie ze Statutem – przeznaczona była na zwiększenie funduszu zasobowego, fundusze specjalne oraz premie i nagrody dla członków Spółdzielni. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje.

Stosownie do art. 78 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 września 1982r. - Prawo Spółdzielcze (jt. Dz. U. z 2003r., Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) fundusz udziałowy spółdzielni powstaje z następujących źródeł: 1)wpłat na udziały członkowskie,2)odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej,3)innych źródeł, określonych w odrębnych przepisach.

W praktyce jedynym „innym” źródłem finansowania udziałów był fundusz zasobowy spółdzielni w granicach ściśle określonych przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 z poźn. zm.). Zgodnie z art.1 ust.1 tejże ustawy spółdzielnie mogą dokonać waloryzacji udziałów członkowskich za okres lat 1944 – 1990 przez przeniesienie na fundusz udziałowy części funduszu zasobowego. Przy czym uchwałę w sprawie waloryzacji udziałów miało prawo podjąć do dnia 31 sierpnia 1992 roku walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) większością #190; głosów, a kwoty udziałów przeniesione z funduszu zasobowego nie mogą być wypłacone przed upływem 5 lat od dnia podjęcia tej uchwały. Zasady i terminy wypłat upoważnionym członkom i byłym członkom określa statut spółdzielni.

W świetle przepisów art. 4 ust. 4 ww. ustawy nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu. Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000r., Dz. U. Nr14, poz.176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Mając powyższe na uwadze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych udziały wypłacane członkom spółdzielni do wysokości wniesionych udziałów oraz w części pochodzącej z funduszu zasobowego spółdzielni w wyniku waloryzacji udziałów dokonanej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw – w ich wysokości z dnia dokonania tej waloryzacji przez spółdzielnię.

Ustosunkowując się zatem do wniesionego zapytania, dotyczącego kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu z tytułu wypłaty członkom Spółdzielni zwaloryzowanych w 1992r. udziałów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Jednostki w powyższej kwestii jest prawidłowe. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Płatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla Płatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b. Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art.14a § 4 w związku z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj