Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-155/8/2007
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-155/8/2007
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy część odsetkowa od raty kredytu zaciągniętego na zakup gruntu pod działalność gospodarczą może zostać zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów?


Z opisu stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicznego artykułami sanitarnymi jako osoba fizyczna. Działalność prowadzi od roku w wynajmowanym pomieszczeniu. Planując energiczny rozwój firmy zakupiła działkę budowlaną pod budowę własnego budynku przeznaczonego wyłącznie na prowadzoną działalność gospodarczą. Na sfinansowanie zakupu gruntu został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Grunt został przyjęty w stan środków trwałych i wprowadzony do ewidencji środków trwałych pod datą jego nabycia. Na działce został postawiony ogromny bilboard reklamujący firmę. Co miesiąc spłacany jest zaciągnięty kredyt, tj. część kapitału i część odsetkowa. Część odsetkowa zaliczana jest co miesiąc w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Podatniczka uważa, iż postępuje prawidłowo zaliczając ratę odsetkową kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup gruntu w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Ponieważ art. 23 ust. 1 pkt 1 wymienia wydatki na nabycie gruntów – zatem raty spłaty kapitału nie są zaliczane w koszty podatkowe. Jednocześnie, zgodnie z treścią pkt 33, odsetki mogą być zaliczane do kosztów podatkowych od momentu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. Również fakt, że grunt został zakupiony tylko i wyłącznie pod działalność gospodarczą, oraz że na zakupionym gruncie stoi wielki bilboard reklamujący firmę świadczy o bezpośrednim związku nabytego gruntu z przychodami.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych należy przede wszystkim kierować się generalną zasadą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.), w myśl którego kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że sam fakt nie wymienienia danego wydatku w art. 23 omawianej ustawy nie jest podstawą do zaliczenia go w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Aby wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Istnienie takiego związku pozwala podatnikowi dany wydatek zaliczyć do kosztów, ale pod warunkiem że nie został on wymieniony w katalogu wyłączeń zawartych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pod warunkiem, że wydatek ten zostanie prawidłowo udokumentowany.
Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 1 lit a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ponadto grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, w myśl art. 22c cytowanej ustawy, nie podlegają amortyzacji. Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Zatem odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup gruntu pod działalność gospodarczą stanowić będą koszt uzyskania przychodów w okresie spłaty.
Mając na względzie powyższe przepisy należało uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj