Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD3/415-58/06
z 13 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/415-58/06
Data
2007.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundacje
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można skozystać z ulgi rehabilitacyjnej w związku z przeznaczeniem kwoty otrzymanej od fundacji na cele rehabilitacyjne?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 18.12.2006r, uzupełnionego w dniu 12.01.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej środków na rehabilitację syna przekazanych przez Fundację w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej – postanawia uznać stanowisko strony za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 18.12.2006r., skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu, które zostało uzupełnione w dniu 12.01.2007r., Pan (...) zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania środków otrzymanych na rehabilitację syna od „Fundacji (...)” oraz możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w związku z wykorzystaniem tej kwoty na cele rehabilitacyjne.

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z tym, że przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji obejmuje swym zakresem dwa zagadnienia mające różne rozstrzygnięcia tut. organ podatkowy wyda dwa odrębne postanowienia w przedmiotowej sprawie.
Postanowienie niniejsze dotyczy możliwości skorzystania przez Stronę z ulgi rehabilitacyjnej w związku z przeznaczeniem kwoty otrzymanej od fundacji na cele rehabilitacyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 15 grudnia 2006 r Państwo (...) otrzymali z „Fundacji (...)” kwotę 3.500 zł na rehabilitację syna. Podatnicy zamierzają wykorzystać pieniądze w maju i wrześniu 2007 roku. Jednocześnie zobowiązani są do wykorzystania tych środków na właściwy cel w ciągu roku oraz potwierdzenie tego faktu fundacji poprzez wysłanie faktury wystawionej przez ośrodek rehabilitacyjny.

Zdaniem Podatnika wykorzystanie ww. kwoty na cele rehabilitacyjne będzie uprawniało Stronę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, jednak w kwocie nie większej niż uiszczony podatek (od darowizny).

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje:

Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art 24 ust. 3, art 29-30c oraz art. 30e stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Katalog wydatków oraz warunki konieczne do możliwości skorzystania z ulgi zawiera art. 26 ust. 7a -7g.

Co do zasady źródło finansowania wydatków objętych ulgami podatkowymi jest bez znaczenia dla możliwości skorzystania z ulgi podatkowej. Wyjątkiem od tej zasady jest ulga rehabilitacyjna. Zgodnie bowiem z z art. 26 ust. 7b wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu tylko wówczas, jeżeli nie były finansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W razie, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków) odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że jeśli wydatek na cele rehabilitacyjne jest sfinansowany z innych źródeł niż własne środki podatnika nie podlega odliczeniu od dochodu. Powyższy art. nie jest katalogiem zamkniętym źródeł finansowania wydatków na cele rehabilitacyjne wykluczających możliwość skorzystania z ulgi. Z treści art. wynika bowiem, że wydatek nie podlega odliczeniu jeśli został podatnikowi zwrócony w jakiejkolwiek formie.

Wprawdzie we wniosku o wydanie interpretacji Podatnik nie przedstawił wyczerpująco stanu faktycznego, tj. nie podał czy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, a także na kogo będzie wystawiona faktura przez ośrodek rehabilitacyjny (na Podatnika czy na fundację), niemniej jednak z w/w wniosku wynika, że wydatki na rehabilitację są finansowane (tu. prefinansowane) przez fundację – Podatnik został bowiem zobligowany do wykorzystania darowizny na konkretny cel i udokumentowania tego faktu fundacji fakturą na określoną kwotę. W związku z tym wydatku tego (nawet przy spełnieniu pozostałych warunków) nie można odliczyć od dochodu, gdyż zachodzą tu okoliczności, o których mowa w art. 26 ust. 7b ustawy.

Podatnik sugeruje, że ma prawo odliczyć jako wydatek na rehabilitację poniesiony prze siebie kwotę zapłaconego podatku od darowizny. Zdaniem tut. organu podatkowego nie jest to stanowisko słuszne. Fundacja przekazując kwotę na rehabilitację dziecka wymaga potwierdzenia wykorzystania całej kwoty na określony cel (a nie kwoty pomniejszonej o podatek). Obowiązek zapłaty przez Podatnika podatku od otrzymanej darowizny wynika z przepisów odrębnej ustawy. Uwzględnienie kwoty podatku jako kwoty przekazanej na rehabilitację dziecka z własnych środków oznaczałoby, że podatek od darowizny został zapłacony z środków otrzymanych od fundacji (czyli część darowizny zostałaby przekazana na podatek a dopiero pozostała część na właściwy cel), a nie na taki cel darowizna została przekazana.

Mając na uwadze przytoczone przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu postanawia uznać stanowisko Strony w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W myśl art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Zgodnie z art. 14b § 2 interpretacja, o której mowa w 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 236 § 1 i § 2.

Zgodnie z przepisami art 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające te żądanie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z w/w przepisu organ odwoławczy, zgodnie z art. 228 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj