Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PF-II/41171-0020/06
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-II/41171-0020/06
Data
2006.12.01



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
odliczenie od dochodu
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne wpłaconych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 oraz art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia, które wpłynęło w dniu 18 września 2006 r., na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 1 września 2006 r. Nr PDI/415-10/WJ/06 dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne wpłaconych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - utrzymuje zaskarżone postanowienie w mocy.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 21 czerwca 2006 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż jest Pan rolnikiem i prowadzi wspólnie z żoną w ramach działów specjalnych produkcji rolnej fermę drobiu. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzacie Państwo do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W związku z powyższym zwrócił się Pan z prośbą o wyjaśnienie czy istnieje możliwość odliczenia od przychodu składek na własne ubezpieczenie społeczne odprowadzone do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w sytuacji, gdy nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanowiskiem uprawnienie takie Panu przysługuje.

Postanowieniem z dnia 1 września 2006 r. Nr PDI/415-10/WJ/06 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu udzielił interpretacji przepisów prawa podatkowego, w której uznał, iż stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku jest nieprawidłowe.

Stwierdził bowiem, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie należy do wskazanego w powyższym artykule katalogu podmiotów, tym samym nie wykonuje zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych określonych powołaną ustawą.

Kwestionując wydane rozstrzygnięcie, Pana pełnomocnik w dniu 18 września 2006 r. wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu zarzucając, iż Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu wydając przedmiotowe postanowienie naruszył przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym wnosi o jego uchylenie w całości.

Podnosi, iż zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego, podatnik prowadząc działalność rolniczą i opłacając składki na ubezpieczenie społeczne do KRUS-u, nie ma możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym tych wydatków od dochodu, co powoduje inne jego traktowanie, niż przedsiębiorcy odprowadzającego składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Twierdzi, iż art. 26 ust.1 pkt 2 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje jednoznacznie, że odliczeniu od dochodu podlegają składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a nie wskazuje na podmiot, który jest powołany do wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887, ze zm.), zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Powyższy przepis wyraźnie i jednoznacznie odwołuje się do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której nazwa w całości została w tym artykule powołana przez ustawodawcę. Zgodnie z art. 3 ust. 1 powołanej ustawy, podmiotami wykonującymi zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych określone ustawą są:

1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

2. otwarte fundusze emerytalne, określone w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

3. zakłady emerytalne, określone w przepisach o zakładach emerytalnych,

4. płatnicy składek.

Powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie została wymieniona w tym kręgu podmiotów, a tym samym nie wykonuje zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych określonych ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Składki na ubezpieczenie społeczne rolników płacone do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uregulowane zostały ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nie są tożsame ze składkami unormowanymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym podatnik opłacający przedmiotowe składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nie ma możliwości odliczenia tych wydatków od dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jak już opisano wyżej - przepisy art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - na to nie pozwalają.

Wobec powyższego, powołanego przepisu art. 26 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można interpretować w sposób rozszerzający i odnosić również do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ponieważ gdyby wolą ustawodawcy było objęcie przedmiotowym odliczeniem składek opłacanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedmiotowy przepis nie poprzestawałby na odwołaniu tylko do przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, ale przywoływałby również przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uregulowane powołaną wyżej ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r.

Zgodnie z powyższą argumentacją składki na ubezpieczenie rolników należne Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uregulowane odrębnym aktem prawnym niż przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie powołanego wyżej art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy.

Powyższy pogląd w pełni znajduje odzwierciedlenie w stanowisku Ministerstwa Finansów, wyrażonym w piśmie z dnia 27 maja 2005 r. Nr PB2/RB-033-0432-1679/04.

Z tychże powodów zawarte w zażaleniu zarzuty należy uznać za błędne i nie zasługujące na uwzględnienie.

W opisanym stanie faktycznym i prawnym sprawy, należy stwierdzić, iż prawidłowe jest zaskarżone postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji, stąd orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem tut. organu w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj