Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IDPG2/415/428/117/121/2006
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IDPG2/415/428/117/121/2006
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
opodatkowanie dochodów kapitałowych
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki


Pytanie podatnika
Czy podatnik uzyska przychód w wyniku przekształcenia udziałów w spółce przekształcanej na wkład do spółki przekształconej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy z 26 lipca 1997r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ).

U Z A S A D N I E N I E

W podaniu złożonym 18 września 2006r. (sprostowanym co do stanu faktycznego i zgłoszonego zapytania dn.08-11-2006r) Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca posiada 80 udziałów w Spółce z o.o. w wysokości 80.000,- zł, która zostanie przekształcona w spółkę komandytową zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie spółek handlowych. Podatnik pozostanie nadal wspólnikiem przekształconej spółki uczestnicząc w niej jako komplementariusz. Zgodnie z planem przekształceń w spółce komandytowej zarówno wartość kapitału podstawowego jak też kapitału zapasowego pozostanie taka sama jak w spółce z o.o. Wartość księgowa sumy udziałów podatnika będzie równa wartości udziału kapitałowego wspólnika w spółce przekształconej.

Zapytanie podatnika dotyczy konsekwencji podatkowych związanych z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową i sformułowane zostało następująco:
- Czy podatnik uzyska przychód w wyniku przekształcenia udziałów w spółce przekształcanej na wkład do spółki przekształconej?

Strona poddając szczegółowej analizie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego twierdzi, że z chwilą przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową nie uzyskuje żadnego przychodu co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, przyjmując jako stan faktyczny opisane we wniosku założenia dotyczące zamiaru przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową, uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej, gdyż te zasady zostały unormowane w Ordynacji podatkowej. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego przekształconej spółki. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, jakie mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne. W art. 17 ust. 1 pkt. 4 wyżej wymienionej ustawy jako kapitały pieniężne wymienione zostały dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną.Natomiast pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego artykułu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przychód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Przepis ten przykładowo określa przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Sprawia to, że katalog przychodów z kapitałów pieniężnych w praktyce ma charakter otwarty.

Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy uważać taki dochód, którym podatnik (wspólnik) może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Mając na względzie fakt, że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez „następcę” prawnego, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, należałoby uznać, że majątek przekształcanej spółki z o. o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki komandytowej.

Ponadto należy podkreślić, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej zgodnie z brzmieniem art. 28 w związku z art. 555 kodeksu spółek handlowych. Usytuowanie art. 28 podkreśla odrębność majątkową spółki od majątku wspólników. Pierwotny majątek spółki tworzony jest z wkładów wspólników, zaś w przedmiotowym przypadku z majątku spółki przekształcanej.

Z powyższego wynika, że wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, albowiem majątek spółki przekształconej nie ulega likwidacji i zwrotowi wspólnikom, lecz jest majątkiem przekształconej spółki komandytowej.

Podsumowując, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż w związku z samym przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, żaden ze wspólników nie będzie miał obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj