Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-73/06
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-73/06
Data
2007.02.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odpowiedzialność członków zarządu
przychód
stosunek pracy
ubezpieczenia
zaliczenie


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy podlegających opodatkowaniu, wartość opłaconej składki na ubezpieczenie szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24.11.2006r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pismo Spółki z dnia 15.11.2006r- znak ...)

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:

Spółka dokona opłaty składki na rzecz dobrowolnego ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki.

Opłacenie składki ubezpieczenia pozwala na pokrycie roszczeń związanych z nieprawidłowym działaniem pracowników zatrudnionych w Spółce na stanowisku członka zarządu. Zawarcie polisy ubezpieczeniowej stanowi dobrowolne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika - polisa zawarta jest na wniosek spółki. Umowa ubezpieczenia jest umową bezimienną tj członków zarządu zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o pracę traktuje jako całość. Polisa obejmuje swoim ubezpieczeniem okres jednego roku, również składka ubezpieczenia płacona jest raz do roku na podstawie rachunku stanowiącego integralną część polisy. Przedmiotem ubezpieczenia są trzy zakresy: Zakres A- szkody poniesione przez każdą z osób zarządu, zakres B - szkody poniesione przez spółkę, zakres C- pokrycie kosztów postępowania przygotowawczego. W sumie ubezpieczenia ani w opłacanej składce nie ma podziału na zakresy ubezpieczeniowe ani na poszczególnych członków zarządu. Na wartość opłacanej składki nie ma wpływu skład osobowy zarządu, który może ulegać zmianie zarówno liczba ubezpieczonych członków zarządu jak i mogą się zmieniać personalnie osoby będące członkami zarządu. W polisie ubezpieczeniowej nie ma określonego zakresu odpowiedzialności poszczególnych członków zarządu - może być różny lub zmieniać się w zależności od składu osobowego zarządu.

Spółka prosi o zajęcie stanowiska w kwestii:

dotyczącej zaliczenia do przychodów ze stosunku pracy podlegających opodatkowaniu, wartości opłaconej składki na ubezpieczenie szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej.

Zdaniem Spółki

Kwota opłaconej składki z tytułu zawartej polisy ubezpieczenia za pracowników Spółki nie stanowi przychodu z art. 12 pkt l ustawy o pdof i nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 pkt l ustawy o pdof.

Ustosunkowując się do przedstawionych wyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Definicja przychodów z wykonywanej pracy zawarta została w art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jednocześnie ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia nieodpłatnych świadczeń. Termin "świadczenie" pojawia się na gruncie ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm) i zgodnie z art. 353 oznacza przedmiot stosunku zobowiązaniowego, który wyraża się obowiązkiem określonego zachowania się przez podmiot zobowiązany. Dla celów podatkowych pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie kosztem majątku innego podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy. . W związku z powyższym na gruncie prawa podatkowego uznającego za przychody każdą formę przysporzenia majątkowego tzn. zarówno pieniężną jak i niepieniężną – opłacone z majątku Spółki składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członka zarządu stanowią przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia

Zgodnie z art. 805 § 1 Kodeksu cywilnego "Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę", natomiast stosownie do zapisu art. 822 " Przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na której rzecz zostaje zawarta umowa ubezpieczenia". Z treści tego przepisu wynika, że umowa ubezpieczenia OC nie musi koniecznie dotyczyć osoby ubezpieczającej. Osoba ta może zawrzeć umowę, której przedmiotem ubezpieczenia będzie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez inną osobę. Sytuacja, w której składka opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa powoduje powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Jest ona bowiem odstępstwem od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmiot, którego interesów umowa dotyczy.

W przedstawionym stanie faktycznym nie ma znaczenia, że umowa ubezpieczenia jest umową bezimienną a na wartość opłacanej składki nie ma wpływu skład osobowy zarządu, bowiem polisa obejmuje swoim zasięgiem zarząd Spółki (a więc konkretne osoby z imienia i nazwiska, które są Spółce zawsze znane). Ustalenie więc, jakiej osobie przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłaconej składki i którego okresu dotyczy jest możliwe –Spółka może wskazać osoby i okres korzystania z ubezpieczenia, które są objęte tym ubezpieczeniem.

Mając powyższe na uwadze nie ma podstaw aby umowę ubezpieczenia "bezimienną" obejmującą wszystkich członków zarządu, traktować jako zdarzenie, które nie powoduje przysporzenia po stronie wyżej wymienionych osób.

Uzyskiwana przez członka zarządu sprawującego funkcję na podstawie stosunku pracy korzyść w postaci opłaconych przez Spółkę składek na rzecz dobrowolnego ubezpieczenia szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki –stanowi nieodpłatne świadczenie, które należy zakwalifikować do przychodów określonych w art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zasady obliczania i poboru w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od zakładów pracy zostały określone w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj