Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/3/2007
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/3/2007
Data
2007.02.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek


Słowa kluczowe
płatnik
terminowość zapłaty podatku
wynagrodzenie ryczałtowe


Pytanie podatnika
Czy płatnik od wpłaconej w terminie części kwoty podatku może potrącić kwotę wynagrodzenia 0,3% z tytułu terminowego wpłacenia podatku dochodowego?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jt Dz U Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego możliwości potrącenia wynagrodzenia przysługującego płatnikom od wpłaconej w terminie części kwoty podatku stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Z przedstawionego we wnisoku stanu faktycznego wynika, że Jednostka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 19.10.2006r. dokonała przelewu kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wynikającej z deklaracji PIT-4 za m-c 09/2006r. W związku z awarią systemu bankowego przelew części zaliczki na podatek dochodowy został zrealizowany z opóźnieniem, tj. w dniu 27.10.2006r. W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego Jednostka zwróciła się z zapytaniem czy przysługuje jej kwota wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacenia podatku dochodowego od wpłaconej w terminie części kwoty podatku. Jednostka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej kwota wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacenia podatku dochodowego od wpłaconej w terminie części kwoty podatku.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie złożenia wniosku podziela stanowisko płatnika wyrażone w tej sprawie.
Podstawa prawna do przysługującego płatnikom wynagrodzenia zawarta jest w ustawie Ordynacja podatkowa, w art. 28§1 - "Płatnikom (...) przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa" oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r. (Dz. U. Nr 240, poz. 2065) w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa - "na podstawie art. 28§3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (...) zarządza się co następuje:
§1. 1 Płatnikom (...) przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące:
1) 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa; (...)
2) kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników (...)"
Wynagrodzenie przysługuje płatnikowi w związku z wpłaceniem podatku, o ile wpłacony podatek został uprzednio pobrany od podatnika i jeśli płatnik dokonał terminowej wpłaty pobranego podatku. Płatnik dokonujący obliczenia i poboru podatku od większej liczby podatników rozlicza się wprawdzie z urzędem skarbowym w oparciu o zbiorcze deklaracje, ale w relacji z poszczególnymi podatnikami jest płatnikiem ich odrębnych zobowiązań podatkowych (zaliczek). Z każdej zatem pobranej i wpłaconej kwoty przysługuje mu wynagrodzenie. W razie terminowego dokonania wpłaty częściowej kwoty podatku wynagrodzenie przysługuje tylko od tej części podatku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.
Zgodnie z art. 14b§1,§2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj