Interpretacja Urzędu Celnego II w Warszawie
442000-AP-9104-1/07
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
442000-AP-9104-1/07
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Celny II w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
akcyza
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód osobowy
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Pytanie podatnika
wysokość stawki podatku akcyzowego od samochodu osobowego zakupionego na terytorium Wspólnoty Europejskiej w 2005 r. i sprowadzonego do Polski w grudniu 2006 r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26.12.2006r. (data wpływu 03.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, uzupełnionego pismem z dnia 18.01.2007r. (data wpływu 26.01.2007 r.

postanawiam

uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03.01.2007r. do Naczelnika Urzędu Celnego II w Warszawie wpłynął wniosek Pana ..... zamieszkałego w ...... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w cytowanym powyżej wniosku wynika, iż w marcu 2005r. Pan ..... zakupił na Litwie samochód osobowy marki Opel Astra o pojemności silnika 1.7. Ponieważ samochód ten zepsuł się pozostawiony został na Litwie. Do kraju przywieziono go dopiero w dniu 22.12.2006r. Wątpliwości dotyczą wysokości stawki podatku akcyzowego od samochodu osobowego zakupionego w 2005r. i sprowadzonego do kraju w grudniu 2006r. Ponieważ samochód przekroczył granicę dopiero w dniu 22.12.2006r. zdaniem Podatnika wysokość stawki podatku akcyzowego wynosi 3.1%.

Oceniając przedstawione powyżej stanowisko Strony stwierdzam, iż z dniem 1 grudnia 2006r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 210, poz. 1551), w którym dla nabywanych wewnątrzwspólnotowo samochodów osobowych wprowadzone zostały następujące stawki podatku akcyzowego:

- 13.6 % dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,

- 3.1 % dla pozostałych samochodów osobowych.

Zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów osobowych, powstaje z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Należy podkreślić, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe zgodnie z definicją zawarta w art. 2 pkt. 11 ustawy o podatku akcyzowym, oznacza przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel przed dokonaniem nabycia wewnątrzwspólnotowego (przed przemieszczeniem z terytorium państwa członkowskiego) należy uznać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przemieszczenia samochodu osobowego na terytorium kraju.

Zgodnie z § 2 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów, jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie powstał przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się dotychczasowe stawki akcyzy. Oznacza to, iż przepisy przedmiotowego rozporządzenia mają zastosowanie do samochodów osobowych, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 listopada 2006r.

Powyższa odpowiedź w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj