Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PP/443-28/06
z 7 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-28/06
Data
2006.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
import usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy otrzymując fakturę od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej za naprawę ciągnika siodłowego lub naczepy, na której wyszczególnione są poszczególne zużyte do naprawy materiały i koszt robocizny, a sprzedawca nie nalicza podatku od wartości dodanej tylko wskazuje naszą firmę jako nabywca i podaje nasz NIP UE, mamy obowiązek a zarazem prawo uznać całą wartość faktury jako import usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 3 i ust. 4, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Spółki jawnej I. z dnia 3.10.2006 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 5.10.2006 r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii czy otrzymując fakturę od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej za naprawę ciągnika siodłowego lub naczepy, na której wyszczególnione są poszczególne zużyte do naprawy materiały i koszt robocizny, a sprzedawca nie nalicza podatku od wartości dodanej tylko wskazuje naszą firmę jako nabywca i podaje nasz NIP UE, mamy obowiązek a zarazem prawo uznać całą wartość faktury jako import usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe.

W dniu 5.10.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek firmy I. Spółka jawna w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Podatnik zwraca się z pytaniem czy czy otrzymując fakturę od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej za naprawę ciągnika siodłowego lub naczepy, na której wyszczególnione są poszczególne zużyte do naprawy materiały i koszt robocizny, a sprzedawca nie nalicza podatku od wartości dodanej tylko wskazuje firmę podatnika jako nabywcę i podaje jego NIP UE, spółka ma obowiązek a zarazem prawo uznać całą wartość faktury jako import usług?

Podatnik wyraził stanowisko, że postępuje właściwie stosując metodę samoobliczenia podatku przez nabywcę. Wszelkie usługi związane z naprawą samochodu zalicza do usług na ruchomym majątku rzeczowym. Zasada wyrażona w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług określa, zdaniem podatnika, iż w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Owo zastrzeżenie dotyczy usług świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane. W takiej sytuacji tj. zidentyfikowania nabywcy jako podatnika VAT UE, miejscem świadczenia ww. usług byłoby terytorium państwa, które wydało takiemu nabywcy usługi ten numer, jednakże pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Naprawa samochodu skutkuje wywiezieniem samochodu z kraju naprawy. Całą wartość faktury z warsztatu (tj. nie tylko robociznę, ale również zużyte materiały) podatnik traktuje jako wartość usługi ponieważ usługa nie mogła by być wykonana bez zużycia pewnych materiałów. Podatnik stwierdza, że "nie wykazuję wyszczególnionych na fakturze z warsztatu zużytych materiałów do naprawy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ moją intencją nie jest zakup części samochodowych, tylko usunięcie usterki".

Mając na uwadze przedstawiony przez podatnika stan faktyczny organ podatkowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 9 stawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez "import usług" rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Jednakże - stosownie do ust. 3 ww. artykułu - w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Natomiast przepis art. 17 ust. 4 ustawy wskazuje, że w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Przy świadczeniu usług szczególną uwagę należy poświęcić zagadnieniu miejsca ich świadczenia. Przedmiotowe zapytanie podatnika dotyczy usług świadczonych na majtku ruchomym. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Natomiast w myśl art. 28 ust. 7 ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan faktyczny opisany przez podatnika we wniosku należy stwierdzić, że jeżeli towary (ciągnik siodłowy, naczepa), na których usługi te zostały faktycznie wykonane, opuszczają terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały wykonane, zaś nabywca (podatnik) podał wykonującemu te usługi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Polski tj. innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa, na którym usługi zostały wykonane, miejscem świadczenia, a co za tym idzie opodatkowania tych usług, będzie terytorium Polski.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że charakter, rodzaj usług oraz zakres ich wykonywania winien wynikać z zawartej między usługodawcą i usługobiorcą umowy. Jeżeli z zawartej umowy wynikać będzie, że polski podatnik zleca podatnikowi podatku od wartości dodanej, wykonanie usługi na rzeczy ruchomej, w skład której wchodzić będzie zarówno koszt naprawy jak i wartość zużytych części, a podatnik podatku od wartości dodanej wystawi, stosownie do obowiązujących go przepisów, fakturę potwierdzającą świadczenie usługi na rzeczy ruchomej, to polski podatnik podający dla tej czynności numer identyfikacji podatkowej jako podatnika VAT UE - zobowiązany będzie rozliczyć należny podatek od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj