Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/370/57530/06
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/370/57530/06
Data
2006.10.18



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
zwrot podatku


Pytanie podatnika
W złożonym wniosku, Podatnik zwraca się z pytaniem, czy w związku z wykonywaniem usługi pośrednictwa w świadczeniu usług telekomunikacyjnych Spółce przysługuje prawo do zwrotu podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z tą sprzedażą, na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podmiot zagraniczny z siedzibą w Słowenii świadczy telekomunikacyjne usługi serwisowe dla podmiotu polskiego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik działa w imieniu i na rzecz podmiotu zagranicznego, a wykonywana przez Niego usługa jest usługą pośrednictwa w świadczeniu usług telekomunikacyjnych. Wykonawcą tych usług jest Podatnik, który na podstawie zawartego z podmiotem zagranicznym kontraktu wykonuje te usługi jako podwykonawca podmiotu zagranicznego. Podmiot zagraniczny dla celu wykonywanej przez Podatnika usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Słowenii.

Zdaniem Podatnika, miejscem wykonywania usług telekomunikacyjnych świadczonych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce świadczenia usługi, z zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usługi, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa, które wydało nabywcy ten numer. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Podatnika, w związku z wykonywaniem usługi pośrednictwa w świadczeniu usług telekomunikacyjnych przysługuje mu prawo do zwrotu podatku naliczonego wynikającego z zakupów związanych z tą sprzedażą, na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 11, w związku z pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przepis ust. 3 stosuje się do usług agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wykonywana przez Spółkę usługa jest usługą pośrednictwa w świadczeniu usług telekomunikacyjnych, a jej nabywcą jest podmiot posiadający siedzibę na terytorium Słowenii. Miejsce świadczenia tej usługi określane jest zatem zgodnie z przytoczonym art. 27 ust. 3 ustawy i jest nim terytorium Słowenii. Dodać należy, iż w przeciwieństwie do opinii Podatnika, w ocenie tut. Organu podatkowego, dla ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowej usługi, bez znaczenia jest w tym przypadku okoliczność, czy jej nabywca podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium jakiegokolwiek państwa.

Odnosząc się do wyrażonych przez Podatnika wątpliwości, wskazać należy, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie natomiast do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że jeżeli w przypadku, gdyby miejscem świadczenia przedmiotowej usługi było terytorium kraju, Podatnikowi przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego z zakupami wykorzystywanymi przy jej świadczeniu – prawo to przysługuje również w sytuacji, gdy usługa jest świadczona poza terytorium kraju. Jako że usługa ta - gdyby była świadczona na terytorium kraju - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i nie jest zwolniona od tego podatku (z zastrzeżeniem § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupy służą świadczeniu tych usług, wykonywanemu w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (przy czym Podatnik powinien posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami). W konsekwencji, zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj