Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-93-1-GK/06/07
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-93-1-GK/06/07
Data
2007.02.08



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wystapi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie zidentyfikowania przeprowadzanej transakcji nabycia towarów, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 listopada 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27 grudnia 2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 01 lutego 2007 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą wyrobów blaszanych i platynowych pod konkretne zamówienie. Przebieg transakcji odbywa się następująco: Spółka otrzymuje zamówienie od Spółki „A”, będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, posiadającej siedzibę na terytorium Niemiec, w zależności od rodzaju zamówienia i cen materiałów niezbędnych do zrealizowania zamówienia Spółka przedstawia kalkulację kosztów i kupuje materiały niezbędne do jego realizacji (najczęściej dostawcą tych materiałów jest Spółka „A”), kupione materiały stają się własnością Spółki, przy czym towary w wykonaniu przedmiotowej dostawy są transportowane z terytorium Niemiec na terytorium Polski. Podatnik dokonuje obróbki przedmiotowych materiałów polegającej na ich zginaniu, spawaniu itp. Po wykonaniu zamówionego elementu Spółka sprzedaje gotowy wyrób kontrahentowi „A”.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego zidentyfikowania zawieranej transakcji dla celów podatku od towarów i usług, mianowicie Spółka zadała pytanie czy w wyniku nabycia przedmiotowych materiałów dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).

W opinii Podatnika w wyniku nabycia materiałów dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. –zwanej dalej „ustawą”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponadto zgodnie z ust. 2 powołanego art. 9 przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
- z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie,

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Powyższy stan prawny powoduje, iż w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, bowiem zostaną spełnione wszystkie przesłanki uznania tej transakcji za WNT, mianowicie w wyniku dokonanej dostawy towary (materiały) są transportowane z terytorium Niemiec na terytorium Polski, nabywcą ich jest Spółka, będąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj