Interpretacja Urzędu Celnego w Pruszkowie
445000-PA-9104-82-2/05/223/KN
z 15 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
445000-PA-9104-82-2/05/223/KN
Data
2006.03.15



Autor
Urząd Celny w Pruszkowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz


Słowa kluczowe
akcyza
nabycie wewnątrzwspólnotowe
olej
paliwo silnikowe


Pytanie podatnika
"Czy podlega akcyzie nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju rzepakowego zakupionego na podstawie faktury u producenta w Niemczech (przywożonego do Polski w zbiornikach ciągników, które będą tylko środkiem transportu) i przeznaczonego do celów napędowych innych pojazdów niż te, w których został przywieziony?"


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06-12-2005r. (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 2005-12-19), uzupełnionego pismem z dnia 14-03-2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

postanawia uznać stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 2005-12-19 do Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dnia 14-03-2006r.) XXX w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Z wniosku wynika stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi transportowe w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. W związku ze znacznym wzrostem cen oleju napędowego Zarząd Spółki rozważa podjęcie decyzji o zastosowaniu oleju rzepakowego jako środka napędowego w silnikach wysokoprężnych. Tankowanie oleju rzepakowego do zbiorników, z uwagi na częste kierunki transportu do Niemiec będą się odbywały właśnie tam a olej będzie zużyty jedynie na potrzeby własne Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

"Czy podlega akcyzie nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju rzepakowego zakupionego na podstawie faktury u producenta w Niemczech (przywożonego do Polski w zbiornikach ciągników, które będą tylko środkiem transportu ) i przeznaczonego do celów napędowych innych pojazdów niż te w których został przywieziony ?"

Według Strony analiza ustawy o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 r. oraz rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego wskazują, że oleje roślinne, do których należy olej rzepakowy nie zostały objęte podatkiem akcyzowym. W związku z powyższym Spółka uważa, że zastosowanie oleju rzepakowego jako paliwa zamiast oleju napędowego, zakupionego w Niemczech (gdzie jest on opodatkowany podatkiem od wartości dodanej) i przywiezionego w zbiornikach na teren Polski, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 23 stycznia o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa. Zgodnie z art. 2 pkt. 11 wyżej powołanej ustawy nabyciem wewnątrzwspólnotowym jest przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

W załączniku Nr 1 "Wykaz wyrobów akcyzowych" do ustawy z dnia 23 stycznia o podatku akcyzowym, w poz. 6 tego załącznika wymienione zostały pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na symbol PKWiU (i bez względu na kod CN).

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku akcyzowym do paliw silnikowych i olejów opałowych w rozumieniu ustawy zalicza się pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na symbol PKWiU i kod CN.

W załączniku nr 2 " Tabela stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i importowanych " do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego ( Dz.U. Nr 87 poz. 825 z późn.zm.), w poz. 3 tego załącznika została określona stawka podatku akcyzowego dla wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych w wysokości 1882 zł / 1000 l.

Reasumując, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju rzepakowego zakupionego od producenta w Niemczech i przywiezionego w zbiornikach ciągników na teren Polski, a następnie wykorzystywanego do celów napędowych innych pojazdów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

+

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 215 w związku z art. 219, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

postanawia

sprostować z urzędu oczywistą omyłkę w postanowieniu nr 445000-PA-9104-82-2/05/223/KN z dnia 2006-03-15 dotyczącym pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

- na stronie 2 w wierszach: 14 i 19

jest:

"... ustawy z dnia 23 stycznia o ..."

winno być:

"...ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o ..."

U Z A S A D N I E N I E

Po wydaniu postanowienia przez Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie z dnia 2006-03-15 dotyczącego pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdzono oczywistą omyłkę polegającą na powołaniu ustawy bez podania roku, w którym została ona uchwalona.

Zgodnie z art. 215 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie z urzędu prostuje oczywistą omyłkę w wydanym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj