Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZPA/443-84/2006
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZPA/443-84/2006
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
opodatkowanie
umowa zamiany


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta, czy zamiana gruntu jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT, oraz jaką należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług od tej czynności. Czy dla udokumentowania obrotu należy wystawić fakturę VAT i jaką zastosować cenę rynkową, czy ewidencyjną.


Dnia 20 listopada 2006r. wpłynął wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2000 roku aportem został wniesiony do Spółki grunt rolny przez jednego z udziałowców, w zamian za uzyskane udziały. Nieruchomość ta jest niezabudowana i przeznaczona pod budowę hal służących prowadzonej działalności gospodarczej. W chwili obecnej nie można określić przeznaczenia przedmiotowego gruntu, zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania, ponieważ przestał on obowiązywać z dniem 1.01.2004r. Ponadto, zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, większa część terenu jest gruntem o charakterze rolniczym. Obecnie Spółka zamierza zamienić na podstawie umowy zamiany zawartej z Miastem Poznań część gruntu, potencjalnie przeznaczonego na inwestycję celu publicznego, na część gruntu położonego w sąsiedztwie. W wyniku zamiany wynagrodzenie przybierze postać rzeczową, tj. poprzez otrzymanie części innego gruntu.

Zdaniem podatnika, zamiana gruntów w myśl ustawy o VAT jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%. Podstawę wyceny stanowi wartość rynkowa gruntu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 2 pkt 6 powołanej ustawy zdefiniowano pojęcie towarów – rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły.

W przypadku zamiany występuje wynagrodzenie, które nie ma formy pieniężnej, lecz jest określone w naturze poprzez otrzymanie innej rzeczy lub świadczenie usług.

Zatem w świetle powołanych przepisów zamiana nieruchomości gruntowych jest dostawą towarów, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpłatna dostawa gruntu w rozumieniu ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy), z tym, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zgodnie z powyższym, sposób opodatkowania dostawy gruntu zróżnicowany jest od rodzaju gruntu. W tym stanie rzeczy, zamiana pozostałych gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

W przypadku dostawy gruntów o innym charakterze, zwłaszcza gruntów, które potencjalnie będą traktowane jako budowlane i przeznaczone pod zabudowę w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego - właściwa jest stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

W przedmiotowej sprawie, stosownie do art. 29 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli należność z tytułu dostawy lub wykonania usługi określona jest w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek. Regulacja ta odnosi się do czynności zamiany, przy której podstawą opodatkowania jest wartość rzeczy przekazywanych przez podatnika, określona w powyższy sposób. Jeżeli w tego rodzaju czynności nie dochodzi do określenia ceny, unormowanie art. 29 ust. 3 uzupełnia przepis art. 29 ust. 9, zgodnie z którym w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość towarów lub usług obliczona według cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy – według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Stąd, podstawą opodatkowania przy zamianie towarów będzie zawsze cała wartość towaru podlegającego zamianie, ustalona w oparciu o przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości lub na danym rynku.

W związku z powyższym, w świetle zawartych wyjaśnień i przedstawionego stanu faktycznego, zamiana nieruchomości gruntowej - przeznaczonej potencjalnie na cele inwestycyjne (budowlane), realizowanej w oparciu o umowę zawartą z Miastem, będzie stanowiła dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem o towarów i usług według stawki podstawowej 22%. Tym samym zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT Strona będzie obowiązana do wystawienia faktury VAT, w której wykaże całą wartość nieruchomości podlegającej zamianie, wycenionej zgodnie z normą o której mowa w art. 29 ust. 3 i ust. 9 omawianej ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe – Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj