Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/179/2006/PP/443-84/96/2007
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/179/2006/PP/443-84/96/2007
Data
2007.02.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
eksport towarów
sprzedaż krajowa
stawki podatku
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Czy jest zasadne wystawienie faktury sprzedaży towaru z 0% stawką VAT dla kontrahenta krajowego jeśli towar jest przeznaczony na eksport ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a, § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 04.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 05.10.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 05.10.2006 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki interpretację dotyczącą prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika we wniosku jest następujący :

Spółka ma siedzibę na terenie Polski i sprzedaje kontrahentowi z siedzibą w Polsce towar (maszynę pakującą) z przeznaczeniem na sprzedaż eksportową. Kontrahent kupujący towar domaga się faktury sprzedaży maszyny pakującej ze stawką 0% VAT z adnotacją na fakturze towar przeznaczony na eksport. Dodatkowo kontrahent wyraża chęć podpisania umowy kupna sprzedaży, w której zawarto pargraf o sprzedaży ze stawką 0% i obowiązkowi dostarczenia dokumentów celnych dotyczących eksportu w terminie 14 dni od sprzedaży.

Pytanie Podatnika brzmi: czy jest zasadne wystawienie faktury sprzedaży towaru z 0% stawką VAT dla kontrahenta krajowego jeśli towar jest przeznaczony na eksport.

Stanowisko Podatnika:Spółka uważa, że sprzedaż dla kontrahenta krajowego obejmują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dotyczące sprzedaży krajowej i należy zastosować stawkę VAT obowiązującą w kraju na dany towar i nie jest dla nas jako sprzedawcy istotne czy towar będzie wywieziony czy zostanie w kraju.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:a) dostawcę lub na jego rzecz, lub:,b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za eksport spełnione muszą być następujące przesłanki:- towary winny być wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,- wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych,- wywóz towarów winien nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1- 4 ustawy o VAT.

W myśl art. 41 ust. 4 w/w ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z ust. 11 cyt. przepisu, przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż ustawa przewiduje możliwość zastosowania stawki 0% dla eksportu - wywozu towarów poza teryrtorium Wspólnoty dokonanego przez dostawcę lub na jego rzecz.

Jak wynika z przedstwionego stanu faktycznego Spółka dokonuje sprzedaży towaru dla krajowego nabywcy. Następnie odbiorca tego towaru dokonuje jego eksportu. Spółka nie jest zatem dostawcą dokonującym wywozu towaru a jedynie podmiotem dokonującym dostawy towaru dla odbiorcy krajowego.

W związku z powyższym Spółka w opisanej sytuacji nie ma prawa do wystawienia faktury VAT ze stawką 0% VAT. Sprzedaż dla odbiorcy krajowego powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT właściwym dla dostawy tego towaru w kraju zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) .

W związku z powyższym po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podziela stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj