Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-4430/70/06
z 2 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-4430/70/06
Data
2007.01.02



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
bilety
faktura VAT
fakturowanie
usługi przewozowe
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Kwesia fakturowania świadczonych przez stronę usług w zakresie rozkładowych przewozów pasażerskich – wystawianie faktur VAT dla nabywców biletów miesięcznych.


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dn. 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a), art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 11 ust. 3, § 15 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 25.05.2005 r. sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze sprost.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dn. 2.03.2006 r., znak: PUS.II/443/210/2005/JZ, i uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dn. 9.12.2005 r., znak: L.dz. GF/134/2005, uzupełnionym pismem z dn. 22.02.2006 r., znak: L.dz. GF/15/2006, w sprawie zasad fakturowania usług „rozkładowych przewozów pasażerskich”, za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dn. 9.12.2005 r., znak: L.dz. GF/134/2005, uzupełnionym pismem z dn. 22.02.2006 r., znak: L.dz. GF/15/2006, P. Sp. z o.o., zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W podaniu Strona sformułowała pytania dotyczące dwóch zagadnień.

Pierwsze z nich dotyczyło kwestii prawidłowości przyjętej przez Stronę metody odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa. Oceny stanowiska Jednostki dotyczącego tegoż zagadnienia, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał postanowieniem z dn. 2.03.2006r., znak: PUS.II/443/209/2005/JZ, w odniesieniu do którego Strona nie skorzystała z prawa zaskarżenia.

Kolejne pytanie Jednostki dotyczyło zasad fakturowania świadczonych przez Stronę usług w zakresie rozkładowych przewozów pasażerskich – oceny stosowanego przez Wnioskującą sposobu wystawiania faktur VAT dla nabywców biletów miesięcznych.

Postanowieniem z dn. 2.03.2006 r., znak: PUS.II/443/210/2005/JZ, wydanym w trybie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał zaprezentowane przez Stronę stanowisko za prawidłowe. Rozstrzygnięcie to również nie zostało zaskarżone.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, postanowieniem z dn. 11.12.2006 r., znak: IS.II/2-443/70/P1/06 wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia pisemnej interpretacji organu podatkowego, po przeprowadzeniu którego zważył, co następuje:

W myśl postanowień art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, m.in. jeżeli rażąco narusza ono prawo lub orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona jest przewoźnikiem świadczącym usługi w zakresie rozkładowych przewozów pasażerskich. Ewidencja sprzedaży biletów miesięcznych pracowniczych i szkolnych, prowadzona jest za pomocą kas fiskalnych. „Na żądanie zakładu pracy, szkoły lub osoby fizycznej wystawiana jest faktura VAT płatna gotówką lub przelewem na zakup biletów miesięcznych pracowniczych lub szkolnych wcześniej ufiskalnionych.” Dla odbiorców indywidualnych, faktura sporządzana jest po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy zakupiony bilet miesięczny, który zwrócony dołączany jest do kopii wystawionej faktury. Natomiast przy zbiorczym zakupie biletów miesięcznych, faktura wystawiana jest w momencie zakupu tychże biletów, a do kopii faktury potwierdzonej przez nabywcę dołączana jest lista wydanych biletów miesięcznych oraz kserokopie tych biletów. „Podatek należny od sprzedanych biletów miesięcznych pracowniczych lub szkolnych odprowadzany jest w miesiącu sprzedaży w kasie fiskalnej.”

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą VAT - obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportu osób taborem samochodowym, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 6. Podatnicy podat-ku VAT mają obowiązek wystawić fakturę VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, wyłącznie na żądanie tych osób (art. 106 ust. 4 ustawy VAT).

Równocześnie, zakreślając przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, od których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798 ze sprost.) - zwanego dalej rozporządzeniem wykonawczym - czasookres, w jakim, w przypadku świadczenia usług transportu osób, świadczący winien sporządzić fakturę, odwołano się do momentu powstania obowiązku podatkowego - art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy VAT. W przypadku świadczenia tychże usług, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (§ 15 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego), nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku (§ 15 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego).

Wskazać nadto należy na treść § 11 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego, który stanowi, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Zasady tej nie stosuje się do sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadku gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie dobowym kasy (§ 11 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego).

Podsumowując, zarówno w przypadku indywidualnych, jak i zbiorczych (np. dla szkół i zakładów pracy) zakupów biletów miesięcznych, moment, w którym winna być sporządzona faktura uzależniony jest od momentu zapłaty – dokument ten powinien być wystawiony z chwilą zapłaty, bez względu na to czy nastąpi gotówką, czy też w drodze przelewu, o ile zapłata następuje przed rozpoczęciem świadczenia usług przewozowych. W przypadku sprolongowanej płatności, fakturę wystawić należy również z chwilą zapłaty, nie może to jednak nastąpić później niż przed upływem 30. dni od wykonania usługi (a więc 30. dni liczonych od zakończenia miesiąca, którego dotyczy zakupiony bilet miesięcz-ny). Ponadto faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Analogiczne rozwiązanie zastosować należy przy sporządzaniu faktur dla indywidualnych nabywców biletów miesięcznych. W świetle przywołanych wcześniej przepisów, wystawianie faktury po zakończeniu miesiąca, którego dotyczył bilet jest prawidłowe w przypadku, o ile zapłata nie nastąpiła równocześnie z wydaniem biletu. Ponadto zauważa się, iż nie wystarcza dołączenie do kopii faktury wyłącznie biletu miesięcznego, bowiem przywołany przepis § 11 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego wymaga dołączenia paragonu dokumentującego sprzedaż, która została wcześniej zaewidencjonowana przez kasę rejestrującą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj