Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LM/432/R-32/2006/JK
z 12 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LM/432/R-32/2006/JK
Data
2007.01.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
przeniesienie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł ze swoimi pracownikami umowę cywilnoprawną, mocą której pracownicy jako twórcy systemu informatycznego wykonanego w wyniku projektu racjonalizatorskiego, przenoszą odpłatnie jego własność na Zakład. Czy zawarta umowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Państwa stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 16.11.2006r. /wpływ do organu podatkowego w dniu 27.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nie prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł ze swoimi pracownikami umowę cywilnoprawną, mocą której pracownicy jako twórcy systemu informatycznego wykonanego w wyniku projektu racjonalizatorskiego, przenoszą odpłatnie jego własność na Zakład.

2. Pytanie:

Czy zawarta umowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

3. Stanowisko wnioskodawczyni:

Państwa zdaniem czynność wyżej opisana zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych ponieważ zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. /Dz.U. Nr 41 poz.399 z 2005 r./ o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania. W świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano tej czynności prawnej podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jako odpłatne świadczenie usług. Natomiast zgodnie z przepisem art. 113 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r./ nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo użytkowania wieczystego. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm/ mówi, że podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W ust. 3 art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca określa czynności nie uznane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1. Zgodnie z wprowadzonym do ustawy od dnia 1 czerwca 2005 r. ustępem 3 a wyłączono z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług honoraria twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych z tytułu przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonania. W świetle tego przepisu odpłatne przeniesienie własności systemu informatycznego przez jego twórców na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie podlega zakresowi działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego nie może być spełniony żaden z warunków przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a zatem zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 a tej że ustawy odpłatne przeniesienie systemu informatycznego przez jego twórców jako sprzedaż praw majątkowych będzie podlegało opodatkowaniu w oparciu o przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa–Mokotów postanowił jak w sentencji .

Pouczenie:

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwo w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj