Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-28/06/DW
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-28/06/DW
Data
2006.12.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
polisa ubezpieczeniowa
przejęcie
rezerwy
towarzystwo
ubezpieczenia
ubezpieczenia majątkowe
ubezpieczenia osobowe
ubezpieczenia rolników


Pytanie podatnika
czy zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych związana z przejęciem portfela ubezpieczeń w ramach umowy sprzedaży przedsiębiorstwa powinna zostać rozpoznana w rachunku podatkowym, a więc mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego Spółki za 2004r, pomimo, iż zgodnie z przepisami o rachunkowości nie wpłynęła na zmianę wyniku księgowego Spółki?


W 2005r Spółka (będąca towarzystwem ubezpieczeniowym, dalej: Spółka) nabyła przedsiębiorstwo Towarzystwa Ubezpieczeń (dalej: Towarzystwo). Jego nabycie było połączone z przejęciem portfela ubezpieczeń w rozumieniu art. 181 ust.1 ustawy z dnia 22.05.2003r o działalności ubezpieczeniowej /Dz. U. Nr 124 poz.1151 ze zmianami/, na mocy którego Spółka przejęła całość umów ubezpieczeń Towarzystwa wraz z wynikającymi z nich prawami i obowiązkami.

Wraz z przeniesieniem całości ubezpieczeń nastąpiło przekazanie przez Towarzystwo na rzecz Spółki aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w wysokości określonej w decyzji KNUiFE wydanej w trybie art.186 ust.2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Na mocy decyzji, KNUiFE zatwierdziła umowę o przeniesienie portfela ubezpieczeń oraz określiła wartość aktywów, które Towarzystwo powinno przenieść do Spółki oraz zwolniła Towarzystwo z obowiązku posiadania środków własnych w wysokości co najmniej marginesu wypłacalności oraz posiadania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Spółka dokonała wyceny rezerw techniczno-ubezpieczeniowych według zasad obowiązujących w Spółce, oraz zgodnych z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi. W związku z tym, iż realizacja umowy powiększyła wartość portfela ubezpieczeń Spółki, po przeprowadzeniu wyceny zwiększeniu uległ stan rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Cena sprzedaży Towarzystwa wyniosła 100 000 zł. W wyniku wyceny Spółka uznała, iż uwzględniwszy okoliczności, że zobowiązania (rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe) Towarzystwa przekraczają posiadane przez nią aktywa, cena ta odpowiada rynkowej wartości przedsiębiorstwa.

W związku ze stanem faktycznym, mając na uwadze własne stanowisko w sprawie, Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie czy zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych związana z przejęciem portfela ubezpieczeń Towarzystwa w ramach umowy sprzedaży przedsiębiorstwa Towarzystwa powinna zostać rozpoznana w rachunku podatkowym, a więc mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego Spółki za 2004r, pomimo, iż zgodnie z przepisami o rachunkowości nie wpłynęła na zmianę wyniku księgowego Spółki? A tym samym czy art.15 ust.1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje zastosowanie w przedmiotowym stanie faktycznym?

Po przejęciu portfela ubezpieczeń w ramach umowy nabycia przedsiębiorstwa Towarzystwa miała miejsce rzeczywista zamiana stanu rezerw w stosunku do ich stanu na początek roku. Zmiana ta została odnotowana w bilansie Spółki, nie została natomiast odnotowana w rachunku technicznym Spółki.

Zdaniem Spółki zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych będąca wynikiem zdarzenia polegającego na przejęciu portfela ubezpieczeń wywołuje określone w ustawie skutki podatkowe. Wobec tego na podstawie art.15 ust.1b pkt 1 powołanej ustawy, była ona uprawniona do wykazania kosztu podatkowego do wysokości stanowiącej przyrost rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początek roku.

Za możliwością zaliczenia przez Spółkę zwiększenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych do kosztów uzyskania przychodów przemawia również fakt, iż odpowiednie skutki podatkowe zostały rozpoznane w wyniku transakcji przejęcia portfela ubezpieczeń po stronie Towarzystwa, w której skutkiem przeniesienia portfela ubezpieczeń było zmniejszenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i rozpoznanie z tego tytułu przychodu.

Reasumując w opinii Spółki, zgodnie z dyspozycją art.15 ust.1b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka powinna wykazać koszt uzyskania przychodu do wysokości stanowiącej przyrost rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do stanu tych rezerw na początek roku. Jednocześnie w opinii Spółki, w sytuacji gdy stan rezerw techniczno ubezpieczeniowych ulegnie zmniejszeniu, w szczególności w związku z wypłatą odszkodowań z tytułu przejętych umów ubezpieczeniowych, Spółka będzie zobowiązana do wykazania z tego tytułu przychodu podatkowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

Przepisy ustawowe nakładają na podmioty, prowadzące działalność ubezpieczeniowej szereg obowiązków, warunkujących jej prowadzenie. Jednym z takich obowiązków jest wskazanie metody obliczenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe są przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań, jakie mogą wyniknąć z zawartych umów ubezpieczenia. Z uwagi na specyfikę prowadzonej przez ubezpieczycieli działalności, przepisy podatkowe w sposób szczególny odnoszą się do tworzonych przez nich rezerw.

Zgodnie z uregulowaniami art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe są kosztami uzyskania przychodów –do wysokości stanowiącej przyrost tych rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początek roku. Natomiast przychodami u ubezpieczycieli, zgodnie z art.12 ust.1 pkt 5 wyżej powołanej ustawy, jest kwota stanowiąca równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Z powyższego wynika, że zmiana stanu rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początku tego roku, u podatnika będącego ubezpieczycielem spowoduje, w zależności od tego czy nastąpi przyrost czy też zmniejszenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, powstanie odpowiednio: kosztu uzyskania przychodów bądź przychodu wpływających na podstawę opodatkowania.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależnia prawa korzystania z możliwości uwzględnienia w podstawie opodatkowania zmiany stanu rezerw tworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami, wykazywanych na koniec roku obrachunkowego w stosunku do początku tego roku, od sposobu powstania powyższych różnic.

Należy zauważyć, że uregulowania art.12 ust.1 pkt.5 oraz art.15 ust.1b pkt 1. powołanej ustawy, dotyczą wyłącznie podmiotów będących ubezpieczycielami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj