Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-117/06/PK
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-117/06/PK
Data
2007.01.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Wygaśnięcie zobowiązań podatkowych


Słowa kluczowe
data zapłaty
doradztwo
doradztwo podatkowe
obliczenie podatku
obowiązek płatnika
płatnik
podatek dochodowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
pośrednictwo
rozliczenie podatkowe
terminowość zapłaty podatku
zapłata
zapłata podatku
zapłata podatku
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest regulowanie zobowiązań podatkowych przez pełnomocnika?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka udzieliła pracownikom firmy zewnętrznej – doradcom podatkowym, pełnomocnictwa do reprezentowania Spółki w zakresie m.in.:

  • dokonywania w imieniu Spółki płatności zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych
  • reprezentowania Spółki przed organami podatkowymi, innymi właściwymi organami, jak również sądami administracyjnymi w postępowaniach związanych lub wynikających z ww. czynności objętych zakresem umocowania
  • wykonanie wszelkich innych niezbędnych czynności rejestracyjnych i aktualizujących odpowiednie rejestry związane z wykonywaniem czynności określonych powyżej.

Intencją Spółki jest aby na podstawie takiego pełnomocnictwa doradcy podatkowi dokonywali w imieniu Spółki płatności należnych od Spółki zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych wykazywanych w deklaracjach PIT-4 oraz PIT-8A. Zgodnie z treścią umowy zawartej przez Spółkę z firmą zewnętrzną (zatrudniającą ww. doradców podatkowych), płatności tych zaliczek dokonywane będą wyłącznie ze środków uzyskanych z konta Spółki, lecz z innego rachunku bankowego – należącego do tej firmy zewnętrznej. Jednocześnie doradcy podatkowi dokonując przelewu do urzędu obowiązani są podawać w jego tytule płatnika, w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację podmiotu zobowiązanego do dokonania zapłaty zaliczki oraz rodzaju zobowiązania na pokrycie którego dokonywana jest wpłata. Spółka zaznacza iż zgodnie z treścią pełnomocnictwa nie dochodzi do przeniesienia odpowiedzialności płatnika ze Spółki na podmiot trzeci – przenoszony jest wyłącznie techniczny aspekt dokonywania płatności zobowiązań podatkowych, czyli dokonywanie przelewów.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż ww. pełnomocnictwo jest skuteczne i doradcy podatkowi działając na jego podstawie mogą dokonywać w imieniu i ze skutkiem dla Spółki płatności podatku dochodowego od osób fizycznych wykazywanego w deklaracjach PIT-4 i PIT-8A. Ponadto Spółka twierdzi, iż dokonywanie ww. wpłat kwot zobowiązań podatkowych Spółki przez doradców podatkowych powodować będzie wygaśnięcie zobowiązań podatkowych Spółki jako płatnika, zgodnie z art. 59 § 2 pkt 1 oraz art. 60 § 1 pkt 2 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Przede wszystkim należy uściślić, iż kwoty wykazywane w deklaracjach PIT-8A nie są zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych lecz zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka powołuje art. 136 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Jednakże przepis ten nie ma w przedmiotowym przypadku zastosowania. Użyte w tym przepisie określenie ”strona” wskazuje iż przepis ten zastosowanie ma wyłącznie do postępowań podatkowych.

Zgodnie z art. 59 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie płatnika lub inkasenta wygasa w całości lub w części wskutek wpłaty. Zaś zgodnie z art. 60 § 1 pkt 2 tej ustawy w obrocie bezgotówkowym za termin dokonania zapłaty podatku uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu. Art. 60 § 2 ww. ustawy stanowi iż przepis ten stosuje się również do wpłat dokonywanych przez płatnika.

Z łącznej analizy powyższych przepisów wynika, iż nie jest możliwe dokonanie wpłaty podatku za pośrednictwem pełnomocnika. Wynika to z faktu, iż wówczas niemożliwe byłoby zgodne z treścią art. 60 § 1 pkt 2 ww. ustawy określenie daty zapłaty tego podatku.

Zgodnie z art. 61 § 1 ww. ustawy zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Art. 61 § 2 rozszerza zakres obowiązywania tego przepisu na płatników spełniających te wymogi. Z tego wynika, iż Spółka jako płatnik może wpłacać pobrany podatek wyłącznie w formie polecenia przelewu. Zgodnie z art. 60 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, po porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności i Prezesem Narodowego Banku Polskiego, może określić, w drodze rozporządzenia, wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego, uwzględniając dane identyfikujące wpłacającego oraz tytuł wpłaty. Wypełniając to uprawnienie Minister Finansów wydał Rozporządzenie z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz. U. 182 z 2004r. poz. 1882). Określając wzór polecenia przelewu, Minister Finansów wskazał, iż w przypadku przelewu w poz. 06 musi się znaleźć numer rachunku bankowego zobowiązanego. W przedmiotowym przypadku zobowiązanym jest Spółka, gdyż to ona jest płatnikiem i to na niej ciąży obowiązek wpłacenia pobranego podatku. Z tego wynika, iż wpłaty pobranego podatku mogą być dokonywane wyłącznie z rachunku bankowego płatnika, który ten podatek pobrał.

Naczelnik tut. Urzędu, mając na celu udzielenie wyczerpującej interpretacji przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie, informuje, iż z dniem 01.01.2007r. weszła w życie nowelizacja zawarta w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 z 2006r. poz. 1588). Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami na płatnikach ciąży co prawda obowiązek przekazywania kwot pobranego podatku (pobranych zaliczek na podatek), lecz nie ciąży już obowiązek składania comiesięcznych deklaracji wg wzorów określonych na formularzach PIT-4 i PIT-8A.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj