Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/74/2006/EK
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/74/2006/EK
Data
2007.01.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
lombardy
usługi pośrednictwa pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy w lombardzie występuje obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej usług pośrednictwa finansowego oraz usług magazynowania i przechowywania towarów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Podatniczki zawarte we wniosku z dnia 18.10.2006 r. (data wpływu 07.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego-odnośnie obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej pobieranych odsetek od udzielanych pożyczek oraz opłaty za usługi magazynowania i przechowywania w lombardzie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.11.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw czyli lombard. Cała działalność gospodarcza prowadzona jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Podatniczka ewidencjonuje przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaż nieodebranych zastawów.

Podatniczka pyta: czy ma także obowiązek ewidencjonować przy pomocy kasy rejestrującej pobierane odsetki od udzielanych pożyczek oraz opłaty za usługi magazynowania i przechowywania towarów.
Zdaniem Podatniczki z uwagi na to, iż odsetki od udzielanych pożyczek oraz opłata za usługi magazynowania i przechowywania towarów są wymienione w załączniku do rozporządzenia z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej nie ma obowiązku ewidencjonować ich przy pomocy kasy.

W odpowiedzi na pismo Podatniczki w sprawie interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług, organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawiony przez Podatniczkę problem należy rozpatrywać w aspekcie postanowień § 2 pkt 1 oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51 poz. 375 ze zm.).
Zgodnie z § 2 pkt 1 cyt. rozporządzenia – zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W załączniku do rozporządzenia zawierającego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania znajdują się:

  • poz. 9 PKWiU ex 63.12.14 – usługi magazynowania i przechowywania towarów pozostałe – wyłącznie przechowywanie i dozór mienia,
  • poz. 15 PKWiU 65-67 usługi pośrednictwa finansowego.

Natomiast zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia – do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70%.

Z powyższych przepisów wynika, że zwolnienie, o którym mowa w § 2 pkt 1 dotyczy poszczególnych czynności a zatem stanowi zwolnienie o charakterze przedmiotowym natomiast zwolnienie określone w § 3 ust. 1 pkt 1 dotyczy podatników a więc jest to zwolnienie o charakterze podmiotowym. W przypadku bowiem gdy w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu sprzedaży towarów i usług wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia w obrotach ogółem był wyższy niż 70% zwalnia się podatników z obowiązku ewidencjonowania.

W przedstawionym stanie faktycznym udział obrotów z tytułu sprzedaży wymienionej w załączniku był w 2005 r. niższy niż 70% a zatem Podatniczka nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania całej sprzedaży określonej w art. 111 ust. 1 ustawy - do dnia 31 grudnia 2006 r.

Z uwagi na fakt, że Podatniczka w ramach działalności gospodarczej wykonuje czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia jako zwolnione do dnia 31 grudnia 2006 r. z obowiązku ewidencjonowania /poz. 9 i 15 załącznika/ jak również czynności, które nie zostały wymienione w w/w załączniku – sprzedaż towarów, które nie zostały odebrane z lombardu – z tytułu wykonywania czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia – poz. 9 i 15 nie posiada obowiązku ewidencjonowania tych czynności przy użyciu kasy fiskalnej jako czynności przedmiotowo zwolnionych z tegoż obowiązku do dnia 31 grudnia 2006 r., natomiast obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej dotyczy wyłącznie pozostałych czynności sprzedaży towarów, które nie zostały odebrane przez klienta z lombardu.

W tym stanie faktycznym i prawnym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj