Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-103/06/PK
z 4 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-103/06/PK
Data
2007.01.04



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
płatnik
przekształcanie
spółka akcyjna
spółka komandytowa
spółki
spółki handlowe
sukcesja
sukcesja uniwersalna


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytową spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od swoich obecnych akcjonariuszy?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza przekształcić się ze spółki akcyjnej w spółkę komandytową. Na dzień przekształcenia Spółka wykazywać będzie m.in. bieżący zysk księgowy netto. Na skutek przekształcenia, majątek Spółki wejdzie w całości w skład majątku spółki przekształconej (komandytowej). Innymi słowy, majątek Spółki w ramach przekształcenia zostanie w całości alokowany w poczet wkładów w spółce komandytowej. Oznacza to, że na skutek przekształcenia nie będzie miało miejsce jakiekolwiek (formalne lub faktyczne) uszczuplenie wielkości majątku Spółki (a tym samym późniejszego majątku spółki komandytowej.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż przekształcenie jej w spółkę komandytową nie spowoduje powstania po stronie Spółki obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od swoich obecnych akcjonariuszy. Spółka uzasadnia to tym, że na skutek przekształcenia akcjonariusze Spółki nie otrzymują dywidendy ani innego dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Ponadto Spółka uważa, iż spółka komandytowa będąca jej sukcesorem prawnopodatkowym będzie mogła skutecznie zastosować się do wiążących interpretacji otrzymanych przez Spółkę, tj. organ podatkowy nie będzie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe spółki komandytowej bez zmiany lub uchylenia postanowienia w sprawie tej wiążącej interpretacji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych.

W przedmiotowym przypadku nie powstaje żadna z sytuacji wymienionych w powyższym przepisie. W szczególności, jak Spółka słusznie wskazuje we wniosku, brak jest podstaw do twierdzenia, iż w przedmiotowym przypadku powstanie u akcjonariuszy przychód wskazany w art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy, czyli przychód w postaci wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W związku z tym Spółka nie przestaje istnieć tylko zmienia formę prawną, w wyniku czego w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie są przekazywane akcjonariuszom żadne przysporzenia. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wspólnicy spółki komandytowej po przekształceniu będą posiadali wkłady do spółki komandytowej w takiej samej wysokości jak posiadali akcje w spółce akcyjnej. W związku z tym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto należy wskazać, iż w zakresie możliwości zastosowania się spółki przekształconej do interpretacji w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa wydanych na wniosek Spółki przed przekształceniem, stanowisko jest również poprawne. Jednakże Spółka błędnie wskazuje, iż wynika to z treści art. 93d ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi, iż przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Przepisy art. 93-93c tej ustawy dotyczą osób prawnych zawiązanych (powstałych) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej. Przepisy te nie dotyczą jednakże spółek komandytowych, gdyż odrębne przepisy nie przyznają spółkom komandytowym osobowości prawnej. Możliwość zastosowania się spółki przekształconej do interpretacji wydanych dla Spółki wynika wprost z art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych, który stanowi, iż spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj