Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-71/13-4/AS
z 24 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-71/13-4/AS
Data
2013.04.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
członek zarządu
fundacje
środki pieniężne
Zjednoczone Emiraty Arabskie


Istota interpretacji
Zakres skutków podatkowych przeznaczenia środków pieniężnych Spółce przez Fundację.



Wniosek ORD-IN 418 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.01.2013 r. (data wpływu 01.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeznaczenia środków pieniężnych Spółce przez Fundację - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeznaczenia środków pieniężnych Spółce przez Fundację.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Pan Wojciech R. (dalej również: „Fundator” lub „Wnioskodawca”) jest fundatorem fundacji B. (dalej: „Fundacja”), mającej siedzibę w Księstwie Liechtenstein. Wg wyciągu z właściwego rejestru sądowego (Óffentlichkeitsregister Liechtenstein) oraz statutu Fundacji, celem Fundacji jest ekonomiczne wspieranie konkretnie wskazanych osób fizycznych, w tym na pierwszym miejscu osoby Fundatora. Fundacja może także wspierać inne osoby fizyczne i prawne. Fundacja jest upoważniona do podejmowania wszelkich działań mogących służyć jej celowi, w tym do zbywania i obciążania majątku, włącznie z dochodami, a także nieprofesjonalnego udzielania pożyczek i kredytów. Fundacja nie prowadzi profesjonalnej działalności gospodarczej.

Prawnym przedstawicielem Fundacji ustanowiona została osoba prawna (dalej: „Zarządca”) z siedzibą w Księstwie Liechtenstein. Zarządca nie jest powiązany z Fundatorem ani kapitałowo, ani osobowo. Zarządcy zostało powierzone zadanie ustanowienia członków zarządu Fundacji i członkowie ci, osoby fizyczne powiązane z Zarządcą, faktycznie zostali ustanowieni. Zgodnie ze statutem Fundacji, Zarząd Fundacji, będący jej najwyższym ciałem zarządzającym, posiada pełną władzę do działania wg wyłącznie swojego uznania. W związku z tym, w szczególności Fundator nie jest uprawniony do wydawania zarządowi Fundacji jakichkolwiek instrukcji, który to fakt przyjął do wiadomości w pisemnym oświadczeniu; nie wyklucza to jednak możliwości kierowania wniosków do zarządu Fundacji.

W praktyce, Fundacja dokonuje wypłat środków pieniężnych na rzecz osób uprawnionych wg następującej procedury. Fundator składa Zarządowi Fundacji wniosek o dokonanie wypłaty ze wskazaniem kwoty i osoby, na rzecz której wypłata miałaby być dokonana. Zarząd rozpatruje taki wniosek i podejmuje decyzję pozytywną lub odmowną, działając wg własnego uznania oraz na podstawie określonych artykułów statutu i innych fundacyjnych dokumentów podstawowych. Wypłata następuje na podstawie uchwały Zarządu Fundacji.

Pan Wojciech Rytel będzie znaczącym udziałowcem (50% udziałów) w kapitale spółki (osoby prawnej) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: „Spółka”).

Fundator będzie wnioskował do Zarządu Fundacji o przekazywanie środków pieniężnych na rzecz Spółki i należy przyjąć, że wiele z tych wniosków będzie przez Zarząd Fundacji pozytywnie rozpatrzonych.

  1. To co pkt 1 plus informacja, że w Spółce z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pan R. obejmie funkcję członka zarządu, z którego to tytułu otrzymywać będzie wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przekazanie środków pieniężnych Spółce przez Fundację, mocą decyzji Zarządu Fundacji na wniosek Fundatora, będzie wywierać dla Wnioskodawcy jakiekolwiek skutki na gruncie Ustawy o PIT lub PSD...
  2. Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu Spółki będzie w Polsce zwolnione z podatku PIT...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytania Nr 1, w zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPB2/436-61/13-2/MZ z dnia 05.04.2013 r.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Przekazanie środków pieniężnych Spółce przez Fundację, mocą decyzji Zarządu Fundacji na wniosek Fundatora, nie będzie wywierać dla Wnioskodawcy jakichkolwiek skutków na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Zgodnie bowiem z art. 1 Ustawy o PIT, jej przepisy stosuje się wyłącznie do dochodów osób fizycznych. Jednak Fundacja przekazywać będzie pieniądze Spółce, a nie Wnioskodawcy; to Spółka, nie zaś Wnioskodawca, stanie się w wyniku tego przekazania ich właścicielem. W konsekwencji, przekazanie pieniędzy Spółce przez Fundację, nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochodu w rozumieniu Ustawy o PIT ze względu na to, że żadnego dochodu nie uzyskał.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj