Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-732/12/JG
z 17 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-732/12/JG
Data
2012.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
podział
spółki


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym po stronie wnioskodawcy z tytułu podziału spółki nie wystąpi przychód na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji gdy na skutek podziału przez wydzielenie przeniesiony zostanie na istniejącą spółkę lub na nowo zawiązaną zespół składników majątkowych stanowiących zorganizowana część przedsiębiorstwa przy założeniu, że majątek pozostający w spółce dzielonej będzie również stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2012r. (data wpływu do tut. Biura – 24 maja 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2012r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą fizyczną posiada 52% udziałów w kapitale zakładowym Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego G. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka").

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży budowlanej polegającą na kompleksowej budowie obiektów budowlanych oraz remontach obiektów budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji paneli akustycznych oraz wykonawstwa ekranów akustycznych. Siedziba Spółki i główny zakład znajdują się pod adresem BAZA I, gdzie mieści się część biurowa oraz zakład obróbki elementów stalowych i produkcji paneli akustycznych.

W 2005r. spółka nabyła nieruchomość pod adresem BAZA II, gdzie wybudowała węzeł betoniarski prowadzący działalność w zakresie produkcji mieszanek betonowych oraz produkcji prefabrykatów betonowych, obejmujący również część magazynową i biurową. Mieszanki betonowe oraz prefabrykaty wytwarzane są obecnie głównie na potrzeby własne Spółki.

Ze względu na zmianę strategii działalności Spółki w obszarze wykonawstwa ekranów akustycznych polegającą na realizacji inwestycji na obszarze całego kraju (pierwotnie Spółka realizowała głównie inwestycje w niedalekiej odległości od siedziby) nie jest możliwe efektywne wykorzystywanie węzła betoniarskiego (BAZA II) na potrzeby działalności prowadzonej przez Spółkę. Z ekonomicznego punktu widzenia – ze względu na koszty transportu – bardziej opłacalny jest zakup mieszanek betonowych i prefabrykatów od podmiotów w sąsiedztwie realizowanych inwestycji, niż ich produkcja w BAZIE II i dostarczanie do miejsca inwestycji. Z tego względu w celu utrzymania rentowności części przedsiębiorstwa stanowiącej BAZĘ II konieczne jest rozwinięcie działalności w obszarze produkcji oraz sprzedaży mieszanek i prefabrykatów betonowych na rzecz innych podmiotów.

Z powyższych względów Spółka rozważa podział Spółki na dwie części, z których każda stanowiła będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ZCP).

Podział odpowiadał będzie istniejącemu faktycznemu podziałowi na BAZĘ I i BAZĘ II, wobec czego charakterystyka wydzielonych ZCP będzie następująca:

  • BAZA I – działalność w zakresie produkcji paneli akustycznych (z obróbką i prefabrykacją elementów stalowych) oraz wykonawstwa ekranów akustycznych. Ta część przedsiębiorstwa obejmowałaby nieruchomość położoną pod adresem BAZA I wraz z istniejącym zakładem obróbki elementów stalowych i produkcji akustycznych oraz maszynami i urządzeniami niezbędnymi do wykonawstwa ekranów akustycznych. W tej części przedsiębiorstwa znajdą się również prawa własności przemysłowej do produkcji paneli akustycznych,
  • BAZA II – działalność w zakresie produkcji mieszanek betonowych oraz prefabrykacja elementów betonowych. Ta część przedsiębiorstwa obejmowałaby nieruchomość położoną pod adresem BAZA II wraz z istniejącym węzłem betoniarskim oraz maszynami i urządzeniami niezbędnymi do produkcji mieszanek betonowych oraz prefabrykacji elementów betonowych.

Wnioskodawca zaznacza, że przedstawia podział jedynie w ogólnym zarysie, ponieważ klasyfikacja dzielonego majątku Spółki jako ZCP nie jest przedmiotem niniejszego wniosku. Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji przy założeniu, że wydzielone części przedsiębiorstwa stanowić będą ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka rozważa podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ksh (tj. podział przez wydzielenie), przy czym aktualnie brane są pod uwagę dwie możliwości zrealizowania planowanego podziału:

  • PODZIAŁ I – podział poprzez przeniesienie części majątku Spółki (BAZA II) na istniejącą spółkę (Przejmującą Spółkę),
  • PODZIAŁ II – podział poprzez przeniesienie części majątku Spółki (BAZA II) na nowo zawiązaną spółkę (Nową Spółkę).

Aktualnie udziałowcami Spółki pozostaje dwóch wspólników:

  • Wnioskodawca – osoba fizyczna której przysługuje 52% udziałów w kapitale zakładowym Spółki,
  • Wspólnik B – osoba fizyczna, której przysługuje 48% udziałów w kapitale zakładowym Spółki.

Z planowanym podziałem Spółki wiązałoby się również dokonanie zmian w strukturze udziałowej Spółki, których rezultatem miałoby być pozostanie w Spółce Wnioskodawcy w charakterze jedynego udziałowca i jednoczesne uzyskanie przez Wspólnika B wszystkich nowych udziałów Przejmującej Spółki lub wszystkich udziałów Nowej Spółki. Rozwiązanie takie usprawni i zwiększy dynamikę działalności zarówno BAZY I jak i BAZY II poprzez uproszczenie procesu decyzyjnego w obrębie obydwu ZCP składających się na Spółkę.

W zakresie skutków podziału dla praw udziałowych plan podziału przewidywał będzie, że:

  • udziały Wspólnika B w Spółce ulegną umorzeniu w całości, z obniżeniem wysokości kapitału zakładowego w zakresie odzwierciedlającym wydzielenie części majątku ze Spółki (obniżenie kapitału o 48%), w związku z czym Wnioskodawca stanie się 100% udziałowcem Spółki,
  • w zamian za umorzone udziały Spółki Wspólnik B obejmie w całości nowo utworzone udziały w Przejmującej Spółce (przy opcji PODZIAŁU I) lub w Nowej Spółce (przy opcji PODZIAŁU II), w związku z czym Wnioskodawca nie obejmie żadnych udziałów odpowiednio w Przejmującej Spółce lub w Nowej Spółce.

Niezależnie od wybranej przez Spółkę opcji podziału (PODZIAŁ I lub PODZIAŁ II) wartość rynkowa przenoszonego majątku Spółki (BAZA II) odpowiadać będzie obecnemu udziałowi Wspólnika B (48% wartości rynkowej całego majątku Spółki), natomiast część majątku pozostającą w Spółce (BAZA I) odpowiadać będzie obecnemu udziałowi Wnioskodawcy (52% wartości rynkowej całego majątku Spółki).

W związku z zastosowaniem powyższego rozwiązania plan podziału nie będzie przewidywał żadnych dopłat zarówno dla Wnioskodawcy jak i Wspólnika B, ponieważ prawa udziałowe, które będą przysługiwały każdemu z nich po dokonaniu podziału (tj. udziały Wnioskodawcy w Spółce oraz udziały Wspólnika B w Przejmującej Spółce lub Nowej Spółce), odzwierciedlały będą majątek o takiej samej wartości rynkowej jak przed podziałem.

Podział poprzez przeniesienie BAZY II na Przejmującą Spółkę uzasadniony jest faktem, iż Przejmująca Spółka prowadzi działalność głównie w obszarze projektowania budowlanego, wobec czego potencjał Przejmującej Spółki mógłby zostać wykorzystany do rozwoju działalności BAZY II, w szczególności poprzez projektowanie prefabrykatów betonowych jak i świadczenie kompleksowych usług w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów betonowych. Ponadto zgodnie z założeniami Spółki w chwili dokonywania podziału Wspólnik B pozostawał będzie jedynym udziałowcem Przejmującej Spółki, w związku z czym przejście BAZY II na Przejmującą Spółkę będzie optymalnym z punktu widzenia prawnego i ekonomicznego rozwiązaniem dla działalności prowadzonej przez Wspólnika B. Na wypadek, gdyby w czasie dokonywania podziału Wspólnik B nie był jedynym udziałowcem Przejmującej Spółki, Spółka rozważa jako alternatywę możliwość przeniesienia BAZY II na nowo związaną Spółkę, w której Wspólnik B objąłby wszystkie udziały.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podział Spółki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., tj. poprzez wydzielenie ze Spółki części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z pozostawieniem w Spółce majątku stanowiącego również zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu w/w przepisów, obejmujący umorzenie całości udziałów Spółki przysługujących Wspólnikowi B i objęcie przez niego całości nowoutworzonych udziałów w Przejmującej Spółce (PODZIAŁ I) lub Nowej Spółce (PODZIAŁ II) oraz pozostanie wnioskodawcy w Spółce w charakterze jedynego udziałowca, skutkować będzie powstaniem po stronie wnioskodawcy obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, objęcie udziałów przez osobę fizyczną, dotychczasowego udziałowca i pozostanie wnioskodawcy w Spółce w charakterze jedynego udziałowca na skutek dokonania podziału przez wydzielenie — na zasadach przewidzianych treścią art. 529 § 1 pkt 4 KSH — nie powoduje powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o pdof”) dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa — ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów w spółce dzielonej. Mając powyższe na uwadze, warunkiem niezbędnym dla powstania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce nowo zawiązanej lub spółce już istniejącej w ramach podziału przez wydzielenie jest to, aby majątek przejmowany na skutek podziału i pozostający w nowej spółce lub spółce już istniejącej na skutek dokonania podziału przez wydzielenie — na zasadach przewidzianych treścią art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. — spółce dzielonej w przypadku podziału przez wydzielenie nie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Planowany podział przez wydzielenie spółki poprzedzony zostanie wyodrębnieniem dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Jednocześnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 5a pkt 4 ww. ustawy przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Mając powyższe na uwadze, o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić w przypadku, gdy istnieje zidentyfikowana grupa składników materialnych i niematerialnych, które składają się na działalność będącą przedmiotem działalności, składniki te są przeznaczone do prowadzenia danego typu działalności, a grupa tych składników może stanowić niezależną jednostkę mogącą samodzielnie realizować swoje przedsięwzięcia gospodarcze. Co więcej, muszą istnieć ustalone procedury dotyczące podejmowania decyzji i zarządzania wskazujące na organizacyjną odrębność składników majątkowych danej zorganizowanej części przedsiębiorstwa od pozostałych składników. Mając na uwadze, że przychód w postaci nadwyżki nominalnej wartości udziałów przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia tub objęcia udziałów w spółce dzielonej powstaje wyłącznie w przypadku, gdy majątek przejmowany przez spółkę dzieloną oraz (w przypadku podziału przez wydzielenie) majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w przedmiotowym zdarzeniu nie wystąpi po stronie udziałowców przychód (dochód) do opodatkowania. Zarówno majątek przenoszony na spółkę nowo zawiązaną lub spółkę już istniejącą jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wyłącza możliwość powstania przychodu do opodatkowania. Analogiczny pogląd został zaprezentowany w Komentarzu Podatek dochodowy od osób fizycznych Rok 2007 pod red. J. Marciniuka (Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 913): W przypadku podziału spółek (z wyjątkiem, gdy przejmowany albo pozostający w spółce majątek nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa) powstała po stronie udziałowca spółki dzielonej nadwyżka wartości nominalnej udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną albo przejmującą nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji w spółce dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółki. Dochód ustala się dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów w spółce, która przejęła majątek spółki dzielonej. A zatem przychód po stronie udziałowca nie powstaje, jeśli majątek przejmowany albo pozostający w spółce dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na poparcie własnego stanowiska wnioskodawca powołał interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 08 stycznia 2009r., Znak: ILPB1/415-897/08-4/IM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nastąpi podział spółki przez wydzielenie, polegający na wydzieleniu ze Spółki części majątku do istniejącej spółki (spółki przejmującej) lub nowo zawiązanej spółki (spółki nowej). Wydzielone części przedsiębiorstwa stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W związku z czym, wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem spółki dzielonej, a jego wspólnik w zamian za umorzenie w całości jego udziałów jakie posiadał w spółce dzielonej, co będzie wiązało się z obniżeniem kapitału zakładowego spółki dzielonej, obejmie w całości nowo utworzone udziały w spółce przejmującej lub w spółce nowej. Wnioskodawca nie obejmie żadnych udziałów odpowiednio w spółce przejmującej lub spółce nowej.

W związku z powyższym wnioskodawca powołując się na treść przepisu art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych twierdzi, że po jego stronie przychód z tytułu podziału spółki przez wydzielenie nie powstanie.

Definicja legalna przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j Dz. U. z 2012r. poz. 361 z późn. zm.). W myśl przywołanego wyżej przepisu, ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Przedsiębiorstwo zaś w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Natomiast zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 5a pkt 4 ww. ustawy, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Ponieważ wnioskodawca będący udziałowcem spółki dzielonej jest osobą fizyczną, to o tym czy części, na które zostanie podzielona Spółka stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa decydować będzie definicja zawarta w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określona według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

W odniesieniu do osób fizycznych dochód osiągnięty przez udziałowców przy podziale spółki przez wydzielenie zalicza się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów z kapitałów pieniężnych.

W tym względzie w stosunku do osób fizycznych mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy, według których dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym – w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Co do zasady, nie uiszcza się podatku dochodowego w momencie podziału spółek kapitałowych. Przepis art. 24 ust. 8 ustawy stanowi, że w przypadku podziału spółek kapitałowych dochód (przychód) udziałowca spółki dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę nowo zawiązaną, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie podziału spółki. Obowiązek podatkowy powstanie w momencie ustalania dochodu z odpłatnego zbycia udziałów spółki powstałej w wyniku podziału.

Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez wspólników. Dochodu tego nie ustala się, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego wnioskodawca na skutek planowanego podziału Spółki przez wydzielenie w ogóle nie obejmie żadnych udziałów w spółce przejmującej lub spółce nowej. Wnioskodawca stanie się wyłącznym udziałowcem spółki dzielonej bowiem udziały jakie jego wspólnik posiadał w tej spółce ulegną umorzeniu, tym samym obniżeniu ulegnie kapitał zakładowy spółki dzielonej. W związku z powyższym żaden z nich nie otrzyma żadnych dopłat z tego tytułu, ponieważ prawa udziałowe, które będą przysługiwały każdemu z nich po dokonaniu podziału (tj. udziały wnioskodawcy w spółce dzielonej oraz udziały wspólnika w spółce przejmującej lub spółce nowej), odzwierciedlały będą majątek o takiej samej wartości rynkowej jak przed podziałem.

Mając zatem na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe jak również powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, iż na skutek planowanego podziału spółki przez wydzielenie po stronie wnioskodawcy nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie tylko z tego powodu, że zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej, ale także majątek wydzielony stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dlatego, że wnioskodawca na skutek planowanego podziału spółki nie obejmie nowo powstałych udziałów w spółce przejmującej lub spółce nowej.

Zatem w opisanym zdarzeniu powołany przez wnioskodawcę przepis art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj