Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-120a/13/IL
z 22 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-120a/13/IL
Data
2013.04.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
osoba samotnie wychowująca dzieci
rozliczenie roczne
ulga podatkowa


Istota interpretacji
Czy może Pani rozliczyć podatek w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2013 r. (data wpływu 22 stycznia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2013 r. oraz 18 kwietnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego rozliczenia uzyskanych dochodów -jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 31 stycznia 2013 r. oraz 18 kwietnia 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego rozliczenia uzyskanych dochodów.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1993 r. jest Pani rozwódką, a w 2011 r. Pani były małżonek zmarł. Od 2004 r. był pozbawiony władzy rodzicielskiej. Pani jest opiekunem prawnym syna Michała na podstawie zaświadczenia Sądu Rejonowego z 12 kwietnia 2010 r. Syn urodzony w 1991 r., jest kawalerem i osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, całkowicie ubezwłasnowolnioną. Pobiera rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny (przychód 597,23 zł + 153,00 zł). W ciągu ubiegłego roku kalendarzowego mieszkał w Domu Pomocy Społecznej. Decyzja o umieszczeniu w DPS jest rezultatem Pani usilnych starań. Syn został umieszczony w DPS na Pani wniosek, który został zatwierdzony przez Sąd Rodzinny, z uwagi iż jest Pani opiekunem prawnym syna. Została Pani zobowiązana na podstawie umowy zawartej z MOPR do uiszczania kosztów pobytu syna w ww. placówce w wysokości 300 zł. Również cały dochód syna tj. renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny jest przekazywany do DPS na sfinansowanie Jego pobytu w placówce. DPS nie zapewnia w całości nieodpłatnego pełnego utrzymania. Rozdysponowuje Pani przychody i prowadzi dokumentację. Ponosi Pani również część kosztów związanych z leczeniem czy wspomaganiem diety. Wyposażyła Pani pokój syna kilkoma nowymi meblami. Zakupuje Pani nową garderobę i środki czystości. Przynajmniej trzy razy w miesiącu odwiedza syna (ponosi koszty podróży) i pomaga w sprawach dotyczących społeczności DPS. Syn przebywał także przez dwa dni na przepustce w domu rodzinnym. Syn jest uczniem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Osiąga Pani wyłącznie dochody wg skali (PIT-37) , nie osiąga przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym oraz nie mają w stosunku do Pani zastosowania przepisy ustawy o podatku tonażowym.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


Czy może Pani rozliczyć podatek w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko...


Uważa, Pani że może rozliczyć podatek w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko, ponieważ opłaca częściowo pobyt syna w DPS zgodnie z przepisami, rozdysponowuje przychody i prowadzi dokumentację, ponosi część kosztów związanych z leczeniem czy wspomaganiem diety, kupuje nową garderobę i środki czystości, a nawet meble,przynajmniej trzy razy w miesiącu odwiedza syna (ponosi koszty podróży) i pomaga w sprawach dotyczących społeczności DPS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pani w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) od dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, podlegającego obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:


  1. małoletnie,
  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej


  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.


W myśl art. 6 ust. 8 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (art. 6 ust. 9 ustawy).

Ponadto, art. 6 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.


Analizując przytoczone przepisy stwierdzić należy, iż dla zrealizowania uprawnienia do preferencyjnego opodatkowania na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik musi:


  • mieć określony stan cywilny
  • samotnie wychowywać dziecko m.in. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • osiągać dochody opodatkowane wg skali podatkowej.


Z istoty pojęcia „osoby samotnie wychowującej dzieci” wynika, że jest to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama (bez udziału drugiej osoby), zajmuje się wychowywaniem dzieci, stale troszczy się o ich byt materialny i rozwój emocjonalny.

Natomiast zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, (Wydawnictwo PWN, Warszawa 1996 r., redaktor prof. Mieczysław Szymczak) „samotny” to: żyjący samotnie, w odosobnieniu, nie mający rodziny, towarzystwa, znajdujący się w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sam.

Natomiast wychowanie to doprowadzenie do samodzielności nie tylko emocjonalnej, ale i fizycznej. Jeżeli zatem osoby niepełnosprawnej pełnoletniej nie można doprowadzić do samodzielności to w tym sensie proces wychowawczy nie zostanie zakończony (w niektórych przypadkach nigdy).

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż skoro zapewnia Pani synowi będącemu osobą niepełnosprawną, niezdolną do samodzielnej egzystencji pomoc i ponosi koszty związane z leczeniem czy wspomaganiem diety, pobytem w Domu Opieki Społecznej, kupuje Pani nową garderobę i środki czystości, przynajmniej trzy razy w miesiącu odwiedza syna (ponosi koszty podróży) i pomaga w sprawach dotyczących społeczności DPS to jako rodzic, będący stanu wolnego spełnia Pani przesłanki warunkujące do skorzystania z preferencyjnej formy opodatkowania w rozliczeniu rocznym za 2012 r., tj. może Pani rozliczyć podatek w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj